Erişilebilirlik

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye Sert Tepki


Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis'i tekrar Doğu Akdeniz'e gönderme kararını, bölgedeki gerginliğin azaltılması için yapılan girişimlere yönelik "provakasyon" olarak niteledi.

Bugün Güney Kıbrıs ve Yunanistan'da temaslarda bulunacak olan Maas, Berlin’den hareketinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye‘yi sert sözlerle eleştirdi.

Ankara‘nın yeni bir NAVTEX mesajı yayınlayıp, Oruç Reis’i Akdeniz’e çıkarmasının gerginliği yeniden tırmandırdığını öne süren Maas, "Türk tarafı daha önce belirttiği gibi müzakere istiyorsa, sürekli olarak gerginliği azaltmayla provokasyon arasında gidip gelmeyi sonlandırmalı" dedi.

Türkiye’nin tartışmalı bölgelerde doğalgaz arama çalışmaları yürütmemesini talep eden Alman bakan, aksi takdirde AB’yle Türkiye arasındaki ilişkilerin zarar göreceğini söyledi. "Avrupa Birliği Dönem Başkanı olarak, ortaklarımız Kıbrıs ve Yunanistan'la tam dayanışma içindeyiz" diyen Almanya Dışişleri Bakanı, "Türkiye, Yunanistan'la açılmış olan diyalog penceresine tek taraflı adımlarla zarar vermemeli" şeklinde görüş belirtti.

NAVTEX kararına dün tepki gösteren hükümet sözcüsü Steffen Seibert de "Bu çok üzücü ve bizim açımızdan Akdeniz’de tansiyonun düşürülmesine yönelik çabaları boşa çıkaracak akılsızca bir adım olur" ifadesini kullanarak, Oruç Reis'in yola çıkmasının doğru bir adım olmayacağını iddia etmişti.

Öte yandan Heiko Maas'ın Güney Kıbrıs‘ta Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Yunanistan'da ise Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la görüşeceği açıklandı. Türkiye'nin Akdeniz'deki yeni NAVTEX ilanından sonra dün akşam saatlerinde Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Maas'ın Ankara'ya planlanan ziyaretini iptal ettiği, yalnızca Yunanistan ve Güney Kıbrıs'a gideceği duyurulmuştu. Daha önce Maas'ın Ankara‘da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinin ardından Atina ve Lefkoşa'yı ziyaret edeceği haber verilmişti.

AB’nin Dönem Başkanı Almanya ve özellikle de Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerginliğinin sona ermesi için bir süredir arabuluculuk yapıyor. Oruç Reis'in 10 Ağustos'ta Doğu Akdeniz'de başladığı doğalgaz arama faaliyetlerinin, Yunanistan ve Türkiye arasında deniz yetki alanları konusunda gerginliğe neden olmasının ardından Maas’ın Atina ve Ankara’yı ziyaret etmesi sonrasında iki ülke arasında yükselen tansiyon azalmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye Sert Tepki
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Başbakan Angela Merkel’in ön ayak olduğu bilinen diplomatik girişimler sonrasında NATO’nun idaresinde, Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri, Doğu Akdeniz’de çatışmayı önleme amacıyla geçen hafta teknik görüşmelere başlamıştı.

Öte yandan AB liderlerinin Doğu Akdeniz‘deki son gelişmeleri 15-16 Ekim'de Brüksel’de yapılacak AB zirvesinde yeniden ele alacağı açıklandı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konunun gündeme alındığını doğrularken yeni NAVTEX ilanını "üzüntü verici" olarak tanımladı. AB liderleri, 2 Ekim’deki son buluşmalarında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de enerji kaynakları arama faaliyetlerini durdurmaması halinde yeni yaptırımlarla karşılaşacağına dair uyarı bulunmuş, Ankara’nın politikasını değiştirmemesi durumunda bu yaptırımların derhal uygulanacağını açıklamışlardı.

XS
SM
MD
LG