Erişilebilirlik

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Sert Açıklamalar


Alman ve Türk siyasetçiler arasındaki gerilim kesilmiyor, her geçen gün daha da sertleşiyor. Son olarak Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyenlerin bunu iyi düşünmesi gerektiğini öne sürerek, "Alman devletinin vatandaşları adına Türkiye'ye seyahat edip etmeyeceklerinin kararını veremeyeceğini", aynı zamanda Türkiye’ye seyahatı "gönül rahatlığıyla" tavsiye de edemeyeceğini söyledi.

"Türk hükümeti için Erdoğan'ı kabul etmeyen ve Gülen yapılanmasına yakın durduğu şüphesi olan herkes terörist kabul ediliyor," şeklinde bir iddiada bulunan Gabriel, Türkiye’nin şu andaki yönetimi ile AB’ye giremeyeceğini de öne sürdü.

"Düşünce özgürlüğünü yasaklayan, suçsuz insanları tutuklayan, muhalefeti baskı altına alan bir ülke nasıl AB üyesi olabilir?" diyen Gabriel, Alman hükümetinin sorunun Türk halkı ile değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’la olduğunu da ifade etti.

Dışişleri Bakanı Gabriel bundan bir süre önce bazı Alman vatandaşlarının teröre destek gerekçesiyle tutuklanmaları üzerine "Türkiye’ye çok sabır gösterdik. Bunu yapmak kolay olmadı. Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor," şeklinde bir açıklama yapmış ve "Seyahat uyarılarını güncellemekten başka çaremiz yok. Almanya’dan Türkiye’ye seyahat edecek herkes için risk var," demişti. Gabriel hafta başında ise AK Partiye yakın Almanya’daki cami ve derneklerin daha sıkı kontrol edilmesi önerisini gündeme getirdi.

Öte yandan Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya’da yaşayan Türklerin uyum sorunları ile iki ülke arasındaki gerilimi ilişkilendiren bir açıklama yaptı. Özoğuz, Birlik Partileri CDU/CSU’nun yıllardır Türklere karşı politikalar izlediğini ve geride kalan seçimlerde Türkleri malzeme olarak kullandıklarını, bu yüzden de Türklerin kendilerini Almanya ile bütün hissetmediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise "dışlanma duygusu taşıyan Türklere sahip çıkarak bu durumdan yararlandığını" söyledi. Özoğuz buna rağmen Alman vatandaşı Türklerin 24 Eylül’deki seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Türkiye'ye saygısızlık yapan siyasi partilere oy vermeme" çağrısına uyacağına inanmadığını belirtti. Almanya’daki Türklerin çoğunluğunun Erdoğan’ın arkasında olduğuna inanmadığını savunan Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Özoğuz, "Almanya’daki Türklerin Erdoğan’ın çağrısını ciddiye alacaklarına da inanmıyorum" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Eylül tarihinde yapılacak genel seçimlerle ilgili olarak "Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşillerin Türkiye'nin düşmanı olduğunu" söylemiş ve Türk kökenli seçmenlere bu partilere oy vermeme çağrısında bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG