Erişilebilirlik

Almanya'da Yeni Telekulak Krizi


Alman Dış İstihbarat Servisi BND’nin, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA adına yıllardır başta Alman olmak üzere Avrupalı politikacı ve şirketleri gizlice dinlediği ve haklarında bilgi topladığı yönündeki haberler Almanya’da hükümet ortakları arasında krize neden oldu.

Der Spiegel dergisi tarafından ortaya atılan iddialara göre, NSA 2005 yılından bu yana ekonomi alanında BND ile birlikte ortak sistem çalışmaları yaptı, Alman İstihbarat Servisi de kendi arama sistemleri üzerinden siyasetçilerin ve firmaların bilgisayarlarına girerek, iletişimlerini dinledi ve e-posta trafiğini takip etti, elde ettiği bilgileri de ABD gizli servisine iletti. BND’nin dünyanın çeşitli noktalarında günde 220 milyon telefon ya da mesajın üstveri bilgilerini topladığından yola çıkılıyor. Verilerin ‘kayda değer’ olarak sınıflandırılanları 10 yıl boyunca saklanıyor.

NSA ile BND arasındaki ortak çalışmalar 11 Eylül terör saldırılarından sonra istihbarat paylaşımı konusunda yapılan anlaşma ile başlamıştı. Ancak söz konusu anlaşma terör faaliyetleri konusundaki bilgileri paylaşmayı ve olası terör saldırılarının engellenmesini hedefliyordu.

Der Spiegel’in konuyla ilgili haberine göre, ekonomik amaçlı casusluk anlaşmada yer almıyor. BND’nin gizlice takip ettiği ve bilgi topladığı firmalar arasında Airbus uçaklarının üreticisi Alman-Fransız ortaklığındaki EADS ve helikopter üreticisi Eurocopter de bulunuyor. Gelişmeler Alman basınında ‘telekulak skandalı’ olarak tanımlanırken, gizli casusluk faaliyetlerinin hükümetin bilgisi dahilinde gerçekleşmiş olması ihtimali konuya başka bir boyut getiriyor.

Federal İçişleri Bakanlığı, Federal Meclis’te siyasetçilere ve işverenlere ait hassas sırların toplanması ile ilgili verilen bir soru önergesine Mart ayında verdiği cevapta, BND’nin faaliyetleri konusunda birkaç hafta önce bilgi sahibi olduklarını ve iddiaların değerlendirildiğini açıklamıştı. Ancak Der Spiegel dergisi, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’ndan yetkililerin ortak casusluk faaliyetlerini 2008 yılından bu yana bildiğini belgeledi.

Ortaya çıkan belgelere göre, Alman Dış İstihbarat Servisi BND, Başbakan Merkel’i NSA girişimleri konusunda 2008 yılında haberdar etti ve ekonomi alanında da casusluk girişimleri olduğu konusunda uyardı.

Basındaki haberler üzerine bir açıklama yapan ve haberleri yalanlamayan Federal Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, olayın tüm detayları ile aydınlatılması için direktif verildiğini söyledi. Başbakan Merkel konuyla ilgili açıklama yapmazken, koalisyonun ortağı SPD’nin Genel Başkanı Sigmar Gabriel, BND’nin NSA’ye ekonomik alanda casusluk konusunda yardım etmesinin kabul edilemez olduğunu ve BND’nin buna bir an önce son vermesi gerektiğini söyledi.

Muhalefet partileri ise eleştirilerinin dozunu her geçen gün yükseltiyor. Başbakan Merkel’i olayları ‘örtbas etme taktiği izlemekle’ suçlayan muhalefet partileri, BND Başkanı Gerhard Schindler’İn istifasını talep ediyor.

Ayrıca dönemin İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile Başbakanlıktan sorumlu Devlet Bakanı Roland Pofalla’nın Federal Meclis’teki NSA Araştırma Komisyonu’nda ifade vermeleri gerektiğini savunuluyor. Söz konusu komisyon NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden'ın iki yıl önce sızdırdığı belgelerle NSA’in Başbakan Angela Merkel'e varıncaya kadar birçok üst düzey yetkiliyi dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra kurulmuştu. Gelişmeler üzerine Merkel tarafından ‘istihbarat alanındaki işbirliğinin en aza indirilmesi’ talimatı verilmişti.

XS
SM
MD
LG