Erişilebilirlik

Almanya'da Müslümanlar'a Saldırılar Artıyor


Almanya’da ırkçı ve İslamofobik şiddet olayları her geçen gün artıyor. Ülkenin nüfus açısından en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’nın İçişleri Bakanlığı, bir milyona yakın Türkiye kökenli göçmenin yaşadığı eyalette aşırı sağcılar tarafından yapılan saldırıların sayısında yüzde 22 artış kaydedildiğini açıkladı.

İç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Örgütü’nün tespit ettiği sayılara göre, bu yılın ilk altı ayında sağcı, ırkçı ve antisemitizm kaynaklı toplam bin 216 saldırı tespit edildi. Aynı dönemde ırkçı saldırılarda 36 kişi yaralandı.

Güvenlik uzmanları yabancı düşmanı olayların ve saldırıların, saldırıya uğrayanlar tarafından polise rapor edilmemesi nedeniyle rakamın çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Ülke çapında artan ırkçı saldırıların İslami kurumlara ve Müslümanlar’a karşı yoğunlaştığı da gözlemleniyor. Nitekim geçen hafta sonunda başkent Berlin’de başörtülü bir kız saldırıya uğrarken, bir başka olayda da 2 Suriyeli genç kız darbedildi.

Her iki olayda da, saldırganlar genç kızların başörtülerini çıkarmaya çalıştı ve kızların saçlarını çekerek, yabancı düşmanlığı içeren hakaretlerde bulundu. Berlin polisinden yapılan açıklamada, saldırganlar hakkında soruşturma başlatıldığı haber verildi.

Geçen Temmuz ayında camilere yönelik de bir dizi tehdit kayıtlara geçti.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi’ne bağlı camilerine yönelik 20 tehdit geldi. Almanya'da yaklaşık 850 caminin bağlı bulunduğu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camileri ise 9 bombalı tehdidin hedefi oldu.

Ondan önceki aylarda bazı camiler kundaklanmış, bazılarına karşı da kundaklama girişiminde bulunulmuştu. Bazı camilerde ise Kuranlar yırtılmış, duvarlara ırkçı sloganlar yazılmış ve camilere maddi zarar verilmişti.

Almanya’da 2018 yılının toplamında Müslümanlar’a yönelik 824 saldırı düzenlendi, bu saldırılarda 33 kişi yaralandı.

Analizlerde Alman medyasının bir bölümünde mülteci düşmanlığını tetikleyen haberlerle, kampanyalarında İslam ve göçmen karşıtlığını öne çıkaran Almanya için Alternatif (AfD) partisinin söylemlerinin artan oranda toplumda kabul görmesi şiddet olaylarındaki yükselişle ilişkilendiriliyor.

Bundan kısa bir süre önce yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ülkede İslam ve Müslümanlar’a yönelik önyargılar giderek kökleşiyor. Araştırma,

Almanya'da her iki kişiden birinin İslam'ı tehdit olarak gördüğünü ortaya çıkardı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG