Erişilebilirlik

Almanya’da Kurulan Üçüncü Muhafazakar Türk Partisi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği mitingden bir kare

Almanya’da Türkiye kökenlilerin kurduğu ‘Alternative für Migranten’ (Göçmenler için Alternatif) adlı yeni partinin, önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacağı açıklandı. AKP’ye yakınlığıyla tanınan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) adlı derneğin bir dönem başkan yardımcılığını yapan hukukçu Fatih Zingal tarafından kurulan yeni parti, Almanya’daki Türkler tarafından siyaset sahnesine çıkarılan üçüncü parti.

“Göçmenlerin sırtından geçinen ırkçı siyasetçilere tepkimizi koyacağız”

Zingal parti kuruluşunu yazılı olarak duyururken, açıklamasında parti isminin ırkçı ve İslam düşmanı Almanya için Alternatif (AfD) ile benzerliğinin tesadüf olmadığını, oluşumu "Müslüman düşmanlarına bir meydan okuma" olarak tanımladıklarını bildirdi. "Almanya toplumuna büyük katkılarda bulunan insanların bu şekilde dışlanmasına ve ikinci sınıf insan muamelesi görmesine katiyen müsaade edemeyiz. Göçmenlerin sırtından geçinen ırkçı siyasetçilere karşı tepkimizi koyacağız" diyen Fatih Zingal, Almanya’daki göçmenlerin siyasette yeteri kadar temsil edilmediğini savunarak, "Artık kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Demokrasi ancak katılımla güç ve kalite kazanır" şeklinde görüş belirtti.

Üç parti de AKP etkinliklerine katılıyor

Yeni parti, daha önce kurulan BIG Partei (Yenilik ve Adalet Partisi) ve ADD (Alman Demokratlar Birliği Partisi) adlı partilerin tepkisine neden oldu. Her iki parti, siyasi yelpazade yeni kurulan AfM gibi kendilerini ‘muhafazakar-Müslüman’ kesimin temsilcisi olarak tanımlıyor. Söz konusu üç partinin de AKP’ye yakın bir çizgide oldukları, yöneticilerinin AKP etkinliklerine katıldıkları biliniyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmalarından eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Ozan Ceyhun’un her üç partinin yöneticileriyle biraraya gelerek, Avrupa Parlamentosu seçimlerine ittifak halinde girmeleri konusunda girişimde bulunduğu, ancak bu buluşmanın başarısız sonuçlandığı öğrenildi.

Yenilik ve Adalet Birliği Partisi: Yeni partinin kuruluşu “talihsizlik”

Yenilik ve Adalet Birliği Partisi (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, "İki parti neden biraraya gelemiyor sorularına yanıt ararken, üçüncü bir partinin AP seçimleri öncesi kurulması ve seçimlere katılacak olması çok anlaşılır değil" şeklinde bir açıklama yaptı. ADD yönetimi ise ‘Alternative für Migranten’ adlı partinin kuruluşunu ‘talihsizlik’ olarak tanımladı ve ortak çatı altında buluşma çağrısı yaptı.

“Sadece Türkiye’ye hitap eden partiler başarısız olur”

Çok uzun yıllar Berlin Türk Cemaati adlı çatı örgütünün başkanlığını yapan Bekir Yılmaz, Almanya’da göçmen düşmanlığı ve ırkçılığın yükseldiği bir dönemde, Türkiye kökenlileri biraraya getirecek bir hareket yerine, toplumu parçalayan bir gelişme yaşanmasının anlaşılmasının zor olduğunu söylüyor. Son yıllarda çok sayıda Türkiye kökenlinin Alman partilerinden milletvekili seçildiğini hatırlatan Yılmaz, sadece Türklere hitap eden partilerin başarısız kalacaklarını savunuyor: "Türk toplumunun kendi içerisinden çıkaracağı siyasi hareketlerin başarı yakalaması imkansız. Hitap ettiğiniz kitle ve onun oy potansiyeli belli. Bir de bunu üçe böldüğünüz zaman, bunların hepsi aynı tabana hitap ediyor, akla şu soru geliyor: Bu ne perhiz ne lahana turşusu? Gerçek anlamda buradaki topluma yeni bir vizyon açmak istiyorsanız, o zaman farklı bir streteji izlemeniz lazım. Sadece Türk toplumunun ‘muhafazakâr-milliyetçi’ kesimine değil, daha geniş tabanlı, hatta Alman toplumuna da hitap edebilecek bir siyasi oluşum oluşturabilrisiniz. Barada yaşayan Polonyalı'sı, Rus'u, kimler varsa onları da yanınıza alarak, bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bu açıdan bu çıkışları doğru bulmuyorum. Bu akılla Türk toplumunun buraya uyumu, siyasi katılımı sağlamak mümkün değil. Bu vatandaşları da en kısa zamanda aklıselime davet ederek, eğer bir şey yapacaklarsa, birlikte yapmalarını öneriyorum."

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG