Erişilebilirlik

Almanya'da Kayıtlı Sığınmacı Sayısı 1 Milyon


Berlin'de hizmetten çıkarılan Tempelhof Havaalanı'nın hangarlarından birine sığınmacılar için kurulmuş geçici barınaklar.

Avrupa’da mülteci akımının en yoğun olarak yaşandığı ülkelerin başında gelen Almanya’da kayıtlı sığınmacı sayısının resmi rakamlara göre 1 milyonu bulduğu bildirildi. Son olarak, ekim ayında 181 bin olan başvuru sayısı Kasım ayında 200 bini geçerek rekor sayıya ulaştı.

Kasım ayı sonunda toplamda 950 bin 827 kişinin geldiği Almanya’da, bir milyonuncu mülteci ile rekor, geride kalan günlerde Bavyera eyaletinde kırıldı. Ancak uzmanlar, soğuk havanın ve özellikle AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın etkisiyle kış aylarında gelenlerin sayısında azalma bekliyor.

Buna rağmen mültecilerin yerleştirilmesi konusunda yaşanan ve kamuoyunda sığınmacılara tepkilerin artmasına neden olan kaosun önümüzdeki haftalarda devam edeceği tahmin ediliyor.

Şu an itibariyle Almanya’ya günde gelen mülteci sayısının ortalama 4 bin olduğu ifade eden uzmanlar, 300 bin mültecinin başvurusunun işleme alınmayı beklediğini, resmi dairelerin Noel ve Yılbaşı tatilleri nedeniyle yaklaşık iki hafta kapalı olacağını ve Ocak ayı başında konuyla bağlantılı sorunların çok daha büyüyeceğini ifade ediyorlar.

Berlin'de hizmetten çıkarılan Tempelhof Havaalanı'nın hangarlarından birine sığınmacılar için kurulmuş geçici barınaklar.
Berlin'de hizmetten çıkarılan Tempelhof Havaalanı'nın hangarlarından birine sığınmacılar için kurulmuş geçici barınaklar.

Bu arada Kiel kentindeki Dünya Ekonomisi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, mültecilerin Almanya’ya yıllık 25 milyar Euro maliyeti olacağından yola çıkıyor. Enstitüsü 2020 yılına kadarki sürede yılda ortalama 360 bin yeni sığınmacı tahmini yapıyor. Bu

sayıları çok ‘iyimser’ olarak eleştiren başka uzmanlar ise, Suriye ve Afganistan’daki çatışmaların devam edebileceğini, ayrıca Afrika’dan ekonomik nedenlerle kaçanların sayısında da azalma beklenmediğini savunarak, bu yılki bir milyon sayısını önümüzdeki yıllarda da hesaplanması gereken senaryo olarak tanımlıyorlar.

Berlin'de bir hayır kurumu tarafından işletilen Noel pazarında yiyecek yardımı alan sığınmacılar
Berlin'de bir hayır kurumu tarafından işletilen Noel pazarında yiyecek yardımı alan sığınmacılar

‘Cihatçılar sızabilir’ kaygısı

Öte yandan iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın mülteciler arasında radikal İslamcı teröristlerin sızabileceği şeklindeki uyarısı tedirginliğe neden oldu.

Ülkede terör saldırısı tehdidinin sürdüğünü ve ‘mülteci akını ile birlikte had safhaya ulaştığını’ açıklayan teşkilat başkanı Hans Georg Maassen, Almanya’da şiddet eylemlerine hazır 1100 radikal İslamcı olduğunu ve bunlardan 430’unun her an terör eylemi yapabilecek durumda olduğunu söyledi. “Almanya’ya yeni gelen mültecilerin ülkenin iç güvenliğine katkısı olması gerekiyor” diyen yetkili, mültecilerden tanıştıkları terör şüphelileri hakkında bilgi vermelerini istedi.

Mülteciler konusu Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik CDU’nun yarın Karlsruhe kentinde başlayacak kurultayına da damga vuracak. Merkel insani gerekçelerle sığınmacılara sınırları açtığı için partisinin muhafazakâr kanadından yoğun eleştiri alıyor.

Merkel'in ülkede mültecilere karşı değişen atmosferi ciddiye almadığını ve CDU’nun kan kaybettiğini savunan birçok siyasetçi, başbakanın mülteciler konusunda üst sınır sayısı ilan etmesini istiyor.

Eleştirilere karşın izlediği politikayı savunan ve ülkenin kabul ettiği sığınmacılara bakabileceğini söyleyen Merkel’in politikasını kurultayda onaylatmak için bir önerge hazırladığı haber verildi.

Önerge, mülteci alımına üst sınır konulmasına ‘hayır’ diyor. Merkel’in kendi önergesine alacağı destekle, parti içindeki tartışmaları sonlandırmayı hedeflediği tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG