Erişilebilirlik

Almanya'da İki Türk Saldırı Planlamakla Suçlanıyor


Germany Anti Terror Raid

Frankfurt’un yakınlarındaki Oberursel kentinde polis, terör saldırısı yapmayı planladıkları iddia edilen biri Alman vatandaşı iki Türkiye kökenliyi yakaladı.

Kentin bulunduğu Hessen Eyaleti'nin İçişleri Bakanı Peter Beuth, konuyla ilgili Alman medyasında çıkan haberleri doğrulayarak, operasyon sayesinde bir terör saldırısı planının önlendiği belirtti.

Yakalananlardan birinin El Kaide’ye yakın Almanya’da etkin Selefilerin sempatizanı olduğunu açıklayan bakan, terör saldırısının somut olarak nereye yönelik planladığı konusunda ise bilgi vermedi.

Alman basınında çıkan haberlerde, eylemin yarınki 1 Mayıs günü Hessen eyaletinde gerçekleşecek bir bisiklet yarışı kapsamında Frankfurt yakınlarındaki bir halk şenliğine yönelik olabileceği öne sürüldü.

Emniyet yetkilileri söz konusu zanlıların bisiklet yarışının geçtiği bir ormanda izlendiklerini açıklamıştı.

Soruşturmayı yürüten Frankfurt Savcılığı, yakalananların evli bir çift olduğunu, Halil D.'nin Almanya doğumlu ve Alman vatandaşı, eşi Şenay D.'nin ise Türkiye'de doğumlu ve Türk vatandaşı olduğunu açıkladı.

Savcılık 35 yaşındaki Halil D.’nin 2009 yılında Almanya’da çeşitli noktalara saldırarak çok sayıda Amerikan vatandaşını öldürme hazırlığı içindeyken yakalanan ve ‘Sauerland Grubu’ olarak bilinen terör hücresi üyeleri ile geçmişte bağlantısı olduğunu da doğruladı.

Savcı Halil D.’nin Selefi çevreleri ile de temas içinde olduğunu söyledi.

Yetkililer dün gece düzenlenen operasyonla tutuklanan iki zanlının bir süredir güvenlik birimleri tarafından izlendiğini de duyurdu. Bundan bir süre önce takma bir isim kullanarak büyük miktarda hidrojen peroksit ve ispirto ısmarlamaları sonrasında, güvenlik birimlerinin dikkatini çeken zanlıların evinde düzenlenen operasyonda, patlamaya hazır bir durumda bir bombanın yanı sıra, bir tüfek, bazuka ateşlemede kullanılan teknik malzemeler ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Hidrojen peroksit geçmişte radikal İslamcı terörist gruplar tarafından patlayıcı madde yapımında kullanılan bir madde olarak biliniyor. Biri Türk, 3 terör zanlısından oluşan ‘Sauerland Grubu’na ait evin garajında da gübre bombası yapımında kullanılan 700 kilo hidrojen peroksit ile 26 adet patlayıcı düzeneği bulunmuştu. O dönemden bu yana Almanya’da hidrojen peroksit satan firma ve marketler günlük kullanım miktarını aşan satışları güvenlik birimlerine bildirmek zorunda.

Ayrıca zanlı Halil D.’nin ‘Sharia4Spain’ adlı radikal İslamist grupla da bağlantısı olduğu ve bundan bir süre önce grubun gizli bir buluşmasına katıldığı da saptandı. Hakkında çeşitli soruşturmalar yürütülen örgüt, başta İspanya olmak üzere birçok ülkeden, El Kaide’nin Kuzey Afrika’daki hücreleri için militan gönderiyor.

Federal İçişleri Bakanlığı, bundan kısa bir süre önce Almanya'da iç güvenliğin büyük bir tehlike altında olduğunu, her an farklı boyut ve yoğunlukta terör saldırıları olabileceğini açıklamıştı. Geçen Şubat ayında Braunschweig kentinde yapılması planlanan karnaval şenliği terör saldırısı planlandığı istihbaratı nedeniyle başlamasına kısa bir süre kala iptal edilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG