Erişilebilirlik

Almanya'da Burka Yasağı ve Çifte Vatandaşlık İptali Gündemde


Berlin'de bir araya gelen Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) eyalet içişleri bakanları

Almanya’da muhafazakar Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) eyalet içişleri bakanları, terör örgütleri adına yurtdışında cihada katılan çifte vatandaşların Alman vatandaşlıklarının iptal edilmesini, kısmi burka yasağı getirilmesini ve 15 bin yeni polis istihdamını kararlaştırdılar.

Berlin'de iki gün boyunca eyalet içişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen toplantının konusu terör tehlikesine karşı alınabilecek yeni güvenlik önlemleri oldu. Bakanların uzlaştıkları ‘Berlin Açıklaması’ taslağında en çok tartışılan maddeler çifte vatandaşlığın kaldırılması ve burka yasağıydı.

Birlik Partileri eyalet içişleri bakanlarının çoğunluğu, radikal İslamist gruplarla mücadele kapsamında burka, nikap veya tam kapalı çarşaf gibi giyim tarzlarının yasaklanmasını talep ediyordu.

Burka konusunda içişleri bakanları ile Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere burkanın kısmi olarak yasaklanması konusunda anlaştı. Buna göre, burka okullarda, bütün kamu kurumlarında, mahkemelerde, ikametgah kayıt ofislerinde, evlendirme dairelerinde, pasaport kontrollerinde, araba kullanırken, miting ve yürüyüşlerde yasaklanacak.

Burka giymenin ‘dünyaya açık Almanya toplumuna uymadığını’ söyleyen Federal İçişleri Bakanı de Maiziere, burkanın genel olarak yasaklanmasının hukuki nedenlerden ötürü gerçekleşemeyeceğini ve kısmi yasağın başörtüsünü kapsamadığını vurguladı.

Toplantı öncesinde konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, her taraftan kapalı, giyen kadının önünü görmesi için sadece yüz kısmı kafesli olan burka tarzıyla kapanan bir kadının Almanya’ya uyum sağlamasının mümkün olmadığını söylemişti.

Merkel, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin bu konudaki tavrına tam destek verdiğini de açıkladı.

Sol Partili siyasetçiFerat Koçak ise, Birlik Partili içişleri bakanlarının aldıkları kararlarla, yaklaşan eyalet seçimlerini düşünürek, sağ popülist seçmene yönelik mesajlar verdiklerini, ancak tavırlarının ‘Müslümanlar’a düşmanlık’ olduğunu belirtti.

Öte yandan İçişleri Bakanları, çifte vatandaşlığın tamamen kaldırılması yerine IŞİD ve başka radikal İslamcı gruplara katılanların başka vatandaşlıklarının olması halinde Alman vatandaşlıklarının iptal edilmesine de karar verdiler.

İçişleri Bakanları Berlin’deki güvenlik zirvesi öncesinde, Köln’de düzenlenen ve onbinlerce kişinin katıldığı 15 Temmuz darbe girişimi karşıtı gösteri sonrasında çifte vatandaşlığın tamamen kaldırılmasını gündeme getirmiş, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) böyle bir öneriye kesinlikle karşı çıkacaklarını açıklamıştı.

Üzerinde uzlaşılan bir diğer öneri, terörle mücadele yasalarının sertleştirilmesini öngören paket kapsamında daha fazla polis istihdamı. İçişleri bakanları 250 bin olan polis sayısının 2020 yılına kadar 15 binlik bir oranda artırılmasını ve polislere daha güçlü silahlar verilmesini amaçlıyor

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG