Erişilebilirlik

Almanya’da Beşli Liderler Zirvesi


ABD Başkanı Barack Obama iki günlük Almanya ziyaretinin son gününde, Hannover’de Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile biraraya geldi.

Başkan Obama zirve öncesinde Merkel eşliğinde Hannover Fuarı’nı gezdikten sonra yaptığı konuşmada, ABD’nin IŞİD’le mücadele için Suriye'ye ek 250 askeri personel göndereceğini doğruladı. Obama bunu muhalif Suriyeli güçler ve müttefiklere desteği artırmak için atılacak bir dizi adımdan biri olarak tanımlarken, “Amerikan özel operasyon birliklerinin Suriye’de bulunması IŞİD’in önemli bölgelerden çıkarılması konusunda yerel güçler kadar önemli,” dedi.

Amerikan diplomatlardan alınan bilgilere göre gönderilecek askerlerin çatışmalara katılmayacağı, ama cephe hattına yakın bir alanda konuşlandırılacağı öğrenildi.

Başkan Obama dün Merkel ile Hannover’de yaptığı ikili görüşmenin ardından, Suriye’de ateşkesin ihlal edilmesiyle ilgili olarak Şam rejimini eleştirmiş, ayrıca yerel siyasi ve militan grupların saldırılarının da süreci olumsuz etkilediğini ifade etmişti.

Fuara katılan Amerikalı ve Alman işveren ve yatırımcıların önünde konuşan Başkan Obama, “Güçlü, zengin ve birleşmiş bir Avrupa Birliğini’nin dünya için gerekli” olduğunu belirtti ve aynı zamanda Avrupa ülkelerinin gelirlerinin en az %2’sini savunma için harcamaları yönündeki çağrısını yineledi. Obama konuşmasında “Bugün insanlık tarihindeki en barışçıl ve en müreffeh dönem. İnsanlar yaşamak için bir seçim yapsaydı, o bu zaman olurdu,” diyerek, özellikle Avrupa Birliği içindeki toplumların bunun bilincinde olmasını istedi.

Beşli zirve

Başkan Obama’nın ziyaretinin ikinci günündeki doruk noktası, Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve İtalya Başbakanı Renzi ile biraraya geldiği ve üç saate yakın süren beşli zirve oldu. Obama zirveden açıklama yapmadan ayrılırken, Başbakan Merkel tek başına bir basın toplantısı yaptı ve gündemdeki uluslararası konuları ele aldıklarını, ağırlıklı olarak da Libya’daki son durumu konuştuklarını açıkladı.

Merkel ABD ve Avrupalı müttefiklerin Libya’da istikrarın oluşmasını teşvik etmeyi hedeflediklerini ve bu yüzden “ulusal birlik hükümetini” destekleme kararı aldıklarını duyurdu. Başbakan Merkel NATO’nun Libya’da bir operasyonunun söz konusu olmadığını da açıkladı.

Obama'nın ziyaretinde gündemin en önemli maddelerinden biri Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) oldu. Obama, görev süresinin sona ereceği gelecek Ocak ayından önce Avrupa Birliği ve ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanması yönündeki çağrılarını yinelerken, Merkel’de TTIP’de ilerleme sağlamayı istediğini, anlaşma üzerinde müzakerelerin bu senenin sonuna kadar tamamlanmasını umduğunu ifade etti.

Barack Obama'nın iki günlük ve ABD Başkanı olarak muhtemelen son ziyareti, son haftalarda Alman televizyonlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret dolu programlar nedeniyle başlayan tartışmalar ve gerginlik dışında neredeyse başka bir konu konuşmayan Almanya’nın gündeminin değişmesine de neden oldu. Yapılan yorumlarda Obama’nın ziyaretinin ve özellikle Merkel için kullandığı sempati ve övgü dolu sözlerin Almanya Başbakanı'nın siyaseten yeniden istikrara kavuşmasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Berlin’deki siyasi gözlemciler, geçen yıl Eylül ayında Almanya’nın sınırlarını mültecilere açtıktan sonra büyük bir popülarite kaybı yaşayan Merkel’in, Obama ziyareti sonrasında eski günlerindeki imaja dönerek, en güçlü alan olduğu uluslararası siyasette kendini kanıtlamayı hedeflediğini savunuyorlar.

XS
SM
MD
LG