Erişilebilirlik

Almanya Cumhurbaşkanı Zor Durumda


Almanya Cumhurbaşkanı Chistian Wulff

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff için yeni yıl iyi gitmeyecek gibi gözüküyor. Wulff ile ilgili hergün yeni iddialar ortaya atılıyor ve istifa etmesi yönündeki baskı artıyor.

Yatırımcı bir arkadaşının eşinden 500 bin Euro özel kredi aldığı, ayrıca tatillerini iş adamlarının villalarında geçirdiği ve bu bilgileri kamuoyundan sakladığı için eleştirilerin hedefi olan Wulff’un bu konu basına yansımadan geçen Aralık ayında, Almanya’nın en çok satan ve etkin gazetesi olan Bild’in Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann’ı kendisi hakkında haber yapılmaması konusunda aradığı ve ulaşamayınca telesekreterine tehditkar bir not bıraktığı basına yansıdı.

Bild gazetesinin haber yapması durumunda bunu ‘savaş ilanı’ olarak algılayacağını ve suç duyurusu yapacağını da söylediği savunulan Wulff’un daha sonra Bild gazetesini de çıkaran Springer Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner’i arayarak Bild’e müdahale etmesini istediği de netleşti. Bild gazetesi konuyla ilgili basında çıkan haberlerin doğru olduğunu açıklarken, Wulff’un tavrı Alman basın kuruluşları ve kamuoyunda büyük tepki buldu.

Alman Gazeteciler Derneği, Wullf’un özgürce haber yapılmasını engellemeye çalıştığını ve cumhurbaşkanının örnek olması gerekirken, demokrasiyi zedelediğini savundu. Gazete ve televizyondaki yorumlarda, basın özgürlüğüne saygı göstermeyen bir kişinin gerçek bir cumhurbaşkanı olamayacağı şeklindeki görüş ağır basarken, muhalefetdeki partilerin yanısıra, Wulff’un üyesi olduğu Birlik Partileri’nden de milletvekilleri bu olaydan sonra Wulff’un en geç bu hafta sonuna kadar kamuoyunu tüm detayları ile aydınlatmasını beklendiklerini, aksi takdirde makamına daha fazla zarar vermemek için istifayı düşünmesi gerektiğini söylediler.

Cumhurbaşkanı ise konuyla ilgili şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyor. Gerçi dün Cumhurbaşkanlığı Sekreteryası’ndan yapılan açıklamada, Wulff’un basın ve yayın özgürlüğüne büyük önem verdiği ve Bild gazetesi ile ilgili konularda açıklama yapmayacağı duyuruldu. Berlin’deki siyasi gözlemciler Wulff’un ardı ardına patlayan bu skandallar sonrasında koltuğunda kalabilmesinin çok zor olduğu konusunda hemfikirler. Ancak bir önceki Cumhurbaşkanı Köhler’in de görevinden istifa etmiş olması yüzünden, Başbakan Angela Merkel’in Wulff’un istifasına sıcak bakmadığı ve son ana kadar bunu engellemeyi hedeflediği tahmini yapılıyor.

Horst Köhler, iki yıl önce 'Almanya'nın çıkarları için gerektiğinde askeri güç kullanılması gerektiği' ifadesiyle şimşekleri üzerine çekmiş ve istifa etmek zorunda kalmıştı. Kamuoyu araştırmalarında halkın yüzde 80’lere varan bir oranda büyük çoğunluğu Wulff’un medyanın özgürlüğüne karışarak affedilmez bir hata yaptığını düşünüyor ve istifasını istiyor. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue önünde konuşlanan kamera ekipleri, Wulff’un istifa etmesi ihtimaline göre hazırlıklarını sürdürüyorlar.


XS
SM
MD
LG