Erişilebilirlik

Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye Gidiyor


Joachim Gauck

Joachim Gauck’un Ankara’daki resmi temaslarında ve özellikle ODTÜ’de yapacağı konuşmada, basın ve ifade özgürlüğü gibi hassas konulara gireceği, demokrasi ve hukuk devletinin önemine vurgu yapacağı bildiriliyor

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, dört günlük resmi bir ziyaret için yarın Türkiye’ye gidiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olan Gauck, Kahramanmaraş, Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak.

Cumhurbaşkanının ilk durağı Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın eşliğinde Kahramanmaraş'ta Patriot hava savunma sistemlerinde görevli 300 Alman askerinin konuşlandığı birlik olacak. Gauck daha sonra ise Suriyeli mültecilerin kaldığı bir kampı ziyaret edecek.

Almanya Cumhurbaşkanı ertesi sabah Ankara’da Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koyduktan sonra Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak ve meslektaşı Gül tarafından Çankaya’da resmi askeri törenle karşılanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek olan Gauck, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sivil toplum kuruluşları ve dini azınlıklarin temsilcileri ile bir araya gelecek.

Pazartesi günü Almanya-Türkiye ilişkileri konusunda ODTÜ’de bir konuşma yapacak olan Gauck, Salı günü ise Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte İstanbul’daki Türk-Alman Üniversitesi’nin açılışı gerçekleştirecek.

Gauck’un Salı akşamı Berlin’e dönmesi bekleniyor.

Resmi programa göre Gauck temasları kapsamında Abdullah Gül ile dört, Başbakan Erdoğan ile bir kez görüşecek. Eski Doğu Almanya kökenli insan hakları savunucusu ve Protestan rahibi olan Joachim Gauck, Berlin Duvarı’nın yıkılması sürecinde insan hakları mücadelesinde ön sıralarda yer almış, 2012 yılında seçildiği cumhurbaşkanlığının ağırlıklı konularını ‘Özgürlük ve bireylerin sorumluluğu’ olarak tanımlamıştı.

Berlin’de Gauck “sözünü esirgemeyen, inandığı prensipleri uluslararası arenada de savunan ve her fırsatta özgürlük vurgusu yapan bir siyasatçi” olarak tanımlanıyor. Cumhurbaşkanlığına yakın çevreler, Gauck’un Ankara’daki resmi temaslarında ve özellikle ODTÜ’de yapacağı konuşmada basın ve ifade özgürlüğü gibi hassas konulara gireceğinden, demokrasi ve hukuk devletinin önemine vurgu yapacağından yola çıkıyorlar.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00
Linki indirmek için
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Gauck'un dini çeşitlilik ve azınlıkların korunması gibi demokratik değerlere de vurgu yapacağını kaydetmişti.Bundan bir süre önce Almanya’da görev yapan Yabancı Gazeteciler Derneği üyeleri ile bir araya gelen Gauck, ‘Türkiye’nin siyasi, demokratik ve ekonomik modernizme doğru attığını, ancak hükümetin bazı tavırlarının kendisini tedirgin ettiğini, nitekim modern Türkiye’nin kuvvetler ayrımını istemesi durumunda neden polise ve yargıya karşı eylem yapıldığını sorguladığını’ söylemişti.

Türkiye'de 17 Aralık ile başlayan yolsuzluk iddiaları, sonrasında facebook ve Twitter’in yasaklanması, yeni internet, HSYK ve MİT düzenlemeleri Almanya'da basında yoğun eleştirilere neden oluyor. Alman medyasında Gauck’un bu konularda açık ve eleştirisel mesajlar vermesi durumunda,

Başbakan Erdoğan ile tartışma yaşayabileceği tahmini yapılırken, Birlik Partileri’nden CDU’nun Federal Meclis milletvekili Cemile Yusuf, ‘Gauck’un Türkiye’de fikirlerini üst düzey temsilcilerle paylaşmasınını normal karşılamalı’ diyor.

Bu yıl 72 yaşına basan Gauck, iki Almanya’nın birleşmesinin ardından Cumhurbaşkanı olmadan Doğu Alman İstihbarat Servisi Stasi’nin adının karıştığı haksızlıkları araştıran kurumun başına getirildi.

Gauck görevde kaldığı 10 yıl boyunca yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettirdi ve 2012’de Başbakan Merkel’in teklifi ile Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG