Erişilebilirlik

Almanya - Türkiye Arasında Vize Tartışması Devam Ediyor


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dünyada ilk kez vize uygulayan ülke 1980 yılında Almanya oldu. Bugün ise 130 civarında ülke, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi Türk vatandaşlarını ülke dışı seyahatlerinde vize uygulamasına tabi tutuyor. Türklerin vizesiz giriş konusunun uzun süredir tartışıldığı ülkelerin başında haliyle Almanya geliyor.

3 milyona yakın Türkiye kökenli göçmenin yaşadığı Almanya’da vize sorunu kişisel mağduriyetlere neden oluyor, burada yerleşik birey ve aileler bile akrabalarını yada tanıdıklarını çok zor koşullar altında davet ederken, ülkeye turist olarak gelmek ise ağır vize koşulları nedeniyle neredeyse imkansız. Almanya’dan Türkiye’ye yılda dört milyon turist giderken, Türkiye’den buraya gelen turist sayısı ise yıllardır 100 bin civarında olarak tespit ediliyor. Son zamanlarda da vize engeli sebebiyle Türkiye'den sayısız işadamı ve sanatçının Almanya’ya giriş yapamaması, nitekim son olarak Ocak ayında Frankfurt’da düzenlenen Uluslararası Ev Tekstil Fuarı'na gelmek isteyen tekstil sektöründen çok sayıda temsilciye vize verilmemesi, konuyu ikili ilişkilerin acil çözüm bekleyen bir maddesi haline getirdi. Almanya Türk Toplumu Başkan Yardımcısı Bahattin Kaya, Almanya’nın Türk turistlerde bir potansiyel görmediğini ve bu yüzden vize mevzuatını değiştirmeye gerek bulmadığını, ancak vize uygulamasıyla özellikle iş dünyasına haksızlık yapıldığını savunuyor.

Angela Merkel’in iki günlük Türkiye temaslarında vize meselesi Ankara tarafından masaya getirilirken, Alman başbakanının Almanya’nın Türk sanatçı, öğrenci, akademisyen ve işadamlarına 5 yıllık çok giriş-çıkışlı vize uygulamasına geçebileceğinin sinyalini vermesi dikkati çekti. Ancak Merkel’in vizedeki kolaylaştırmayı Türkiye'den AB ülkelerine kaçak olarak girenlerin geri alınması ile birlikte ele almak istediği haber veriliyor. Buna göre Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçak giriş yapanlar, AB ülkelerinde yakalandığı zaman doğrudan Türkiye'ye iade edilecek. Bahattin Kaya, Türklere vize uygulamasının başka ve yeni koşullara bağlanmadan ve vakit kaybetmeden kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

Bu arada Merkel’in Birlik Partisi’nin koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’de, Türklerin vizesiz seyahat özgürlüğü elde edebilmesi için Türkiye’nin mültecilere yönelik geri kabul anlaşmasını imzalaması gerektiğini açıkladı, ayrıca Türkiye’nin de biyometrik pasaport uygulamasına geçmesi gerektiğini duyurdu.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG