Erişilebilirlik

Merkel İslam Karşıtı Gösterilere Dur Dedi


Participants take part in a demonstration called by anti-immigration group PEGIDA, a German abbreviation for "Patriotic Europeans against the Islamization of the West", in Dresden, Jan. 5, 2015.

Müslüman grupların Salı günü Berlin’de sosyal ayrımcılık ve radikalleşmeye karşı düzenleyeceği yürüyüşe Almanya Başbakanı Angela Merkel ve birkaç kabine üyesinin de katılması bekleniyor

Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada Berlin’de düzenlenecek gösteriyle birlikte Almanya’nın bütün dünyaya başta Müslümanlar olmak üzere tüm dini gruplarla yan yana,barış içinde yaşamak istediği mesajı vereceğini söyledi.

Almanya’nın önde gelen toplum liderleri Charlie Hebdo saldırıları sonrası artış gösteren anti-islam kampanyalarına da bir son verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

Yurtsever Avrupalılar Oksident’in İslamlaşmasına Karşı grubunun liderleri, yaptıkları İslam karşıtı bir gösteriye katılanlardan kollarına siyah kurdele takmalarını ve “Paris terör kurbanları” için bir dakika saygı duruşunda bulunmalarını istedi.

Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, Bild gazetesine verdiği demeçte “organizatörlerde biraz ahlak varsa bu protestoyu iptal ederler” demişti.

Bir hafta önce Dresden’deki İslam karşıtı gösterilere 18 bin kişi katılmış, akabinde hükümet yetkililer tarafından düzenlenen karşı bir protestoya da yaklaşık 35 bin kişi katılarak, anti-İslam karşıtlarına tepki gösterdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG