Erişilebilirlik

Alman Parlamenter Heyeti Türkiye’ye Gitmiyor


Meclis Sözcü Yardımcısı Claudia Roth, Alman parlamentosundaki farklı partilere mensup milletvekillerinden oluşan karma heyetin Türkiye gezisine başkanlık yapacaktı

Alman parlamenter heyeti Türkiye ziyaret planlarını iptal etti. Almanya, iptal kararının, heyete, Türk yetkililerle görüşme olmayacağının ve meclis binasını ziyaret edemeyeceklerinin bildirilmesi üzerine alındığını açıkladı.

Türkiye, İncirlik Üssü’nü ziyaret etmek isteyen bir başka Alman parlamento heyetine de izin vermemişti.

Meclis Sözcü Yardımcısı Claudia Roth, Alman parlamentosundaki farklı partilere mensup milletvekillerinden oluşan karma heyetin Türkiye gezisine başkanlık yapacaktı. Alman parlamenterler, 25-28 Mayıs tarihleri arasında Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da, yetkililer, Türk milletvekilleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle biraraya gelmeyi planlıyordu.

Roth, “Alman parlamenterlerle siyasi temaslarda bulunmanın çok uygun olmadığı düşüncesinin Türkiye’de en üst düzey nezdinde hakim olduğu bize bildirildi” dedi ve gelişmeyi “siyasi kışkırtıcılık” olarak niteledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de, Pazartesi akşam saatlerinde Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın, ziyaretin mümkün olmayacağını bildirdiğini söyledi. Türk yetkilinin, “Türkiye’deki bir iç siyasi durumun” ziyarete uygun olmadığını dile getirdiğini de kaydetti.

Sözcü, “Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’nin de konuyla ilgili olarak, “dostça ve diyalog amaçlı bir ziyaretin bu kadar kaba biçimde geri çevrildiğine daha önce tanık olmadım” dediğini kaydetti.

Sözcü, bununla birlikte, NATO Zirvesi sırasından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın biraraya gelebileceğini de belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG