Erişilebilirlik

Alman Ordusu Modernizasyona Gidiyor


Afganistan'daki Alman askerleri

Küresel ekonomik kriz ve Euro bölgesinde yaşanan sarsıntılar nedeniyle radikal tasarruf önlemleri alan Almanya, rekor bütçe açığını kapatabilmek için ordusunda da yeni bir yapılanmaya gidiyor.

Almanya’nın kayıtsız şartsız teslimiyetiyle sona eren İkinci Dünya Savaşı sonrasında tüm askeri birlikleri çözülen ve 1955 yılında tekrardan kurulan Alman Ordusu tarihinin en radikal reformunu gerçekleştirecek. Berlin Duvarı’nın yıkıldığı 1989 ve iki Almanya’nın ordularının da birleştiği 1991 sonrasında yeniden yapılan ve Bosna Hersek, Kosova, Afganistan ve Afrika Boynuzu’nda üstlendiği dış görevlerle uluslararası müdahale gücüne dönüşen ordu, şimdi de yapısal reform ve ekonomik tedbirler çerçevesinde yeni bir görünüm kazanıyor. İlk etapta askerlik süresinin 9 aydan 6 aya inmesi planlanıyor. Federal Parlamento’nun yeşil ışık yaktığı söz konusu uygulamaya resmen 1 Kasım 2010 tarihinde geçilecek, ancak halen zorunlu askerlik hizmetinin olduğu Almanya’da 1 Temmuz’dan sonra askerliğe başlayanlar da kısa dönem askerlik yapabilecek. Askerlik yapmak istemeyenler sosyal hizmet alanlarında görevlendiriliyor, sivil hizmet süresi de bundan böyle altı ay olacak. Önümüzdeki aylarda Alman Silahlı Kuvvetleri birimlerindeki çalışma yerlerinin sayısının azaltılması ve çok sayıda kışlanın da kapatılması planlanıyor. Almanya’da Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yüzde 1,5'ı askeriyeye harcanırken, bu planla yıllık 400 milyon Euro’luk tasarruf bekleniyor. Federal Ordu’daki en büyük değişiklik şu anda 250 bin mevcutlu askeri birliklerin sayısının önümüzdeki 2011’den itibaren 150 bin kişiye düşürülmesi olacak. Koalisyon hükümetinin liberal FDP kanadından parti yönetim kurulu üyesi Yankı Pürsün, Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg’ın çizgisini desteklediklerini ve silahlı güçlerdeki zorunlu askerlik hizmetinin de kaldırılacağını ve askerliğin sadece profesyonel olarak uygulanacağını belirtiyor.

Savunma Bakanlığı ve Federal Ordu’ya yakın çevreler mecburi askerlik hizmetinin kaldırılması ve profesyonel ordu kurulmasının bu yıl sonunda karalaştırılacağından yola çıkıyorlar. Ordunun kendi strateji belgesine göre profesyonel birlikler, NATO ile işbirliğini güçlendirerek, uluslararası arenada daha güçlü bir rol alma misyonunu üstlenecek. Ordu bu kapsamda önümüzdeki 20 yıl için aynı anda beş farklı denizaşırı misyonda 15 bin Alman askeri bulundurma zorunluluğundan yola çıkıyor.

Küresel ekonomik kriz ve Euro bölgesinde yaşanan sarsıntılar nedeniyle radikal tasarruf önlemleri alan Almanya, rekor bütçe açığını kapatabilmek için ordusunda da yeni bir yapılanmaya gidiyor. Cem Dalaman’ın Berlin’den derlediklerini dinliyoruz.

TEXT Almanya’nın kayıtsız şartsız teslimiyetiyle sona eren İkinci Dünya Savaşı sonrasında tüm askeri birlikleri çözülen ve 1955 yılında tekrardan kurulan Alman Ordusu tarihinin en radikal reformunu gerçekleştirecek. Berlin Duvarı’nın yıkıldığı 1989 ve iki Almanya’nın ordularının da birleştiği 1991 sonrasında yeniden yapılan ve Bosna Hersek, Kosova, Afganistan ve Afrika Boynuzu’nda üstlendiği dış görevlerle uluslararası müdahale gücüne dönüşen ordu, şimdi de yapısal reform ve ekonomik tedbirler çerçevesinde yeni bir görünüm kazanıyor. İlk etapta askerlik süresinin 9 aydan 6 aya inmesi planlanıyor. Federal Parlamento’nun yeşil ışık yaktığı söz konusu uygulamaya resmen 1 Kasım 2010 tarihinde geçilecek, ancak halen zorunlu askerlik hizmetinin olduğu Almanya’da 1 Temmuz’dan sonra askerliğe başlayanlar da kısa dönem askerlik yapabilecek. Askerlik yapmak istemeyenler sosyal hizmet alanlarında görevlendiriliyor, sivil hizmet süresi de bundan böyle altı ay olacak. Önümüzdeki aylarda Alman Silahlı Kuvvetleri birimlerindeki çalışma yerlerinin sayısının azaltılması ve çok sayıda kışlanın da kapatılması planlanıyor. Almanya’da Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yüzde 1,5'ı askeriyeye harcanırken, bu planla yıllık 400 milyon Euro’luk tasarruf bekleniyor. Federal Ordu’daki en büyük değişiklik şu anda 250 bin mevcutlu askeri birliklerin sayısının önümüzdeki 2011’den itibaren 150 bin kişiye düşürülmesi olacak. Koalisyon hükümetinin liberal FDP kanadından parti yönetim kurulu üyesi Yankı Pürsün, Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg’ın çizgisini desteklediklerini ve silahlı güçlerdeki zorunlu askerlik hizmetinin de kaldırılacağını ve askerliğin sadece profesyonel olarak uygulanacağını belirtiyor.

Savunma Bakanlığı ve Federal Ordu’ya yakın çevreler mecburi askerlik hizmetinin kaldırılması ve profesyonel ordu kurulmasının bu yıl sonunda karalaştırılacağından yola çıkıyorlar. Ordunun kendi strateji belgesine göre profesyonel birlikler, NATO ile işbirliğini güçlendirerek, uluslararası arenada daha güçlü bir rol alma misyonunu üstlenecek. Ordu bu kapsamda önümüzdeki 20 yıl için aynı anda beş farklı denizaşırı misyonda 15 bin Alman askeri bulundurma zorunluluğundan yola çıkıyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG