Erişilebilirlik

Alman Eyalet Seçimlerinde Merkel'in Partisi Kaybetti


Alman Eyalet Seçimlerinde Merkel'in Partisi Kaybetti

Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat CDU'nun 58 yıldır hiç yenilgiye uğramadığı ve partinin geleneksel olarak en güçlü kalelerinden sayılan Baden-Württemberg'deki seçimleri kaybetmesi Berlin gündemine bomba gibi düştü. 10 milyon nüfuslu eyaletin parlamentosu için yaklaşık 150 bini Türk kökenli yedi milyon seçmen sandık başına gitti. Sonuca göre 2006 yılındaki seçimlerde 44’lük bir başarı yakalayan şimdiki Baden-Württemberg Başbakanı Steffan Mappus'un partisi CDU yüzde beş düşüşle ancak yüzde 39 oy alabildi. Gerçi Hristiyan Demokratlar bu oyla birinci parti olmayı başardı, ancak şimdiye dek koalisyon ortağı olan FDP’nin oylarının yarısını kaybederek yüzde beş oranında oy alması ve barajı kıl payı ile geçmesi sonrasında, iki parti çoğunluğu yitirdi. Seçimin esas galibi ise Yeşiller oldu. Yeşiller Partisi oy oranını yüzde 13 arttırarak yüzde 24 ile ikinci parti konumuna geldi. Bu tablo sonrasında yüzde 23 alan SPD ile Yeşiller'in eyalette yeni hükümeti kurması ihtimali çok güçlü gözüküyor. Yeşiller Partisi'nden milletvekili seçilmeyi başaran Muhterem Aras, kendi partisi için tarihi bir zafer olarak tanımladığı seçimlerden sonra Sosyal Demokrat SPD ile birlikte koalisyona gideceklerini belirtiyor.

Winfried Kretschmann'ın muhtemelen eyalet başbakanlık koltuğuna oturmasıyla Yeşiller Partisi ilk kez bir eyalet başbakanı ile de temsil edilecek. Berlin'deki yorumcu ve analistler Baden-Württemberg kalesinin düşmesinin Merkel hükümetini yakından etkileyeceğini, hatta felç edebileceğini vurguluyor ve nükleer enerji, Libya’daki operasyon ve Euro krizinin gündemi belirlediği Almanya’da uzak bir ihtimal dahi olsa güven tazelemek için yılın akışı içinde erken seçimin bile gündeme gelebileceğini savunuyorlar. Zira bu sonuçla Eyalet Temsilciler Meclisi’ndeki dengeler de tamamen Merkel ve liberal ortağı Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin partisi FDP aleyhine değişti, söz konusu mecliste bu sonuçla altı sandelye yitiren hükümet değiştirdiği yada yeni yasaları onaylatamayacak. Baden-Württemberg’de Yeşiller'in rekor yükselişinin en önemli nedeni ise Japonya’daki felaketten sonra dikkatlerin çevrildiği nükleer enerji tartışmaları. 17 nükleer santralin bulunduğu Almanya’da atom enerjisine karşı duyarlılık ve tepkiler gittikçe yükseliyor, Cumartesi günü ülkenin dört kentinde 300 bine yakın gösterici nükleer santrallarin kapatılmasını talep etti. Yeşiller, Almanya'da bulunan atom santrallerini en geç 2017 yılına kadar kapatacağını taahhüt ediyor.

Öte yandan Rheinland-Pfalz eyaletinde de seçim yapıldı. Eyalet Başbakanı Kurt Beck'in Sosyal Demokrat SPD'si yüzde 36 , Hristiyan Demokrat CDU yüzde 35, Yeşiller yüzde 15 oy aldı. Bu eyalette de SPD-Yeşiller koalisyonu kurulması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG