Erişilebilirlik

Alman Ekonomisi Büyüdü, İşgücü Açığı Daha da Arttı


Alman Ekonomisi Büyüdü, İşgücü Açığı Daha da Arttı

Almanya’da ekonomide kaydedilen sürpriz büyüme uzman işgücü açığını daha da artırdı. İş çevrelerinden uzman iş göçü talebi yeniden alevlendi

Almanya’da işyeri sahipleri ve sanayiciler arasında yapılan araştırmalara göre, ülkenin yüzbinlerce uzman elemana ihtiyacı var. Uzmanlar bu açığın kapatılması için bir an evvel yeni uzman işçi göçünün önünün açılmasını ve burada yaşayan göçmen kökenli gençlerin kalifiye mesleklere hazırlanmasını istiyor. Ülkede nüfusun hızla yaşlanması ve öğrenci sayısındaki düşüş yılda 20 milyar Euro zarara mal oluyor. Ancak ülkenin göçmenlere yönelik katı politikaları ve son zamanlarda başta Türkler olmak üzere Müslüman göçmenleri eğitimsizlik ve uyumsuzlukla suçlayan tartışmalar Almanya’ya göçmen çekmek bir yana ülkeyi terk edenlerin sayısının artmasına neden oluyor. Araştırmalar Müslüman göçün ise durma noktasına geldiğini gösteriyor. İstatistiklere göre, geçen yıl Almanya’ya Türkiye’den gelenden çok geri giden oldu. Almanya Türkiye’ye 8 bin fazla göç verirken, diğer Müslüman ülkelerine dönenlerin sayısı da gelenlerden 6 bin 500 daha fazla olarak saptandı. Göç sayısındaki bu gelişme, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden eşlere gelmeden önce uygulanan Almanca testi ile açıklanıyor. Almanya’nın Avrupa Birliği ve ABD dışında alınan yabancı diplomaları ve eğitimleri tanımakta çıkardığı zorluklar sonrasında bu tarz ülkelerden gelen kalifiye elemanların sonuçta düşük maaşlı işlerde çalışmak zorunda kalmaları da Almanya’yı terk edenlerin sayısının yükselmesine neden olarak gösteriliyor. Türkiye’ye dönenlerin çoğunu ise iyi eğitimli, akademisyen olan veya kalifiye Türkler oluşturuyor. Nitekim Federal Ekonomi Bakanı Reiner Brüderle, geçen hafta düzenlenen ‘Uyum Zirvesi’ kapsamında ‘Kalifiye Türklerin Türkiye'ye dönmesini endişeyle izliyorum,’ dedi. Brüderle, kalifiye eleman temini Kanada'da kullanılan puanlama sisteminin getirilmesini istedi. Alman işadamları da Kanada'da uygulanan puanlama sistemini Almanya için uygun buluyor. Sokakdaki vatandaşta uyum politikasının değişmemesi durumunda, göç konusunda yaşanan kan kaybının süreceğini ve Türkiye’den Almanya’ya gelmeyi cazip kılan bir durum olmadığını söylüyor.

Bu arada istatistikler Almanya’yı terk eden Alman sayısının da geçen yıl son 120 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Yaklaşık 175 bin kişi başta İsviçre, ABD ve Kanada gibi ülkelere göç ederken, çalışmak amacıyla Türkiye’ye göç eden Alman sayısı 4 bin 600.

Almanya’da ekonomide kaydedilen sürpriz büyüme uzman işgücü açığını daha da artırdı. İş çevrelerinden uzman iş göçü talebi yeniden alevlendi.

Berlin’den Cem Dalaman’ın haberi.

TEXT Almanya’da işyeri sahipleri ve sanayiciler arasında yapılan araştırmalara göre, ülkenin yüzbinlerce uzman elemana ihtiyacı var. Uzmanlar bu açığın kapatılması için bir an evvel yeni uzman işçi göçünün önünün açılmasını ve burada yaşayan göçmen kökenli gençlerin kalifiye mesleklere hazırlanmasını istiyor. Ülkede nüfusun hızla yaşlanması ve öğrenci sayısındaki düşüş yılda 20 milyar Euro zarara mal oluyor. Ancak ülkenin göçmenlere yönelik katı politikaları ve son zamanlarda başta Türkler olmak üzere Müslüman göçmenleri eğitimsizlik ve uyumsuzlukla suçlayan tartışmalar Almanya’ya göçmen çekmek bir yana ülkeyi terk edenlerin sayısının artmasına neden oluyor. Araştırmalar Müslüman göçün ise durma noktasına geldiğini gösteriyor. İstatistiklere göre, geçen yıl Almanya’ya Türkiye’den gelenden çok geri giden oldu. Almanya Türkiye’ye 8 bin fazla göç verirken, diğer Müslüman ülkelerine dönenlerin sayısı da gelenlerden 6500 daha fazla olarak saptandı. Göç sayısındaki bu gelişme, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden eşlere gelmeden önce uygulanan Almanca testi ile açıklanıyor. Almanya’nın Avrupa Birliği ve ABD dışında alınan yabancı diplomaları ve eğitimleri tanımakta çıkardığı zorluklar sonrasında bu tarz ülkelerden gelen kalifiye elemanların sonuçta düşük maaşlı işlerde çalışmak zorunda kalmaları da Almanya’yı terk edenlerin sayısının yükselmesine neden olarak gösteriliyor. Türkiye’ye dönenlerin çoğunu ise iyi eğitimli, akademisyen olan veya kalifiye Türkler oluşturuyor. Nitekim Federal Ekonomi Bakanı Reiner Brüderle, geçen hafta düzenlenen ‘Uyum Zirvesi’ kapsamında ‘Kalifiye Türklerin Türkiye'ye dönmesini endişeyle izliyorum.’ dedi. Brüderle, kalifiye eleman temini Kanada'da kullanılan puanlama sisteminin getirilmesini istedi. Alman işadamları da Kanada'da uygulanan puanlama sistemini Almanya için uygun buluyor. Sokakdaki vatandaşta uyum politikasının değişmemesi durumunda, göç konusunda yaşanan kan kaybının süreceğini ve Türkiye’den Almanya’ya gelmeyi cazip kılan bir durum olmadığını söylüyor.

Bu arada istatistikler Almanya’yı terk eden Alman sayısının da geçen yıl son 120 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Yaklaşık 175 bin kişi başta İsviçre, ABD ve Kanada gibi ülkelere göç ederken, çalışmak amacıyla Türkiye’ye göç eden Alman sayısı 4600.

XS
SM
MD
LG