Erişilebilirlik

Almanya'da Erdoğan’a ‘Tarafsızlık’ Eleştirisi


Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimleri için oy kullanmaya başlayan Avrupalı Türkler, hafta sonunda oy verilen mekanları doldurarak seçime yoğun ilgi gösterdi. Buarada Alman basını Erdoğan için tarafsız olmadığı eleştirisi yaptı

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimleri için oy kullanmaya başlayan Avrupalı Türkler, hafta sonunda oy verilen mekanları doldurarak seçime yoğun ilgi gösterdi. Seçme hakkı verilmesinin ardından geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ikinci kez oy kullanma hakkı olan vatandaşlar, Almanya’da sandık kurulan temsilciliklerde genelde sorun yaşamadan oy kullanabildi.

35 bin seçmen oy kullandı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan sorunlardan ders çıkarılarak bu kez seçim daha geniş zamana yayılırken, büyük sorunlara ve tepkilere yol açan randevu sistemi kaldırılmıştı. Seçim sürecini takip eden ‘Gurbetin Oyları’ adlı bağımsız oluşumun verdiği sayıya göre seçimin ilk üç gününde Almanya’daki sandıklarda yaklaşık 35 bin seçmen oyunu kullandı. ‘Gurbetin Oyları’ ilk hafta sonundaki ilginin trend olarak devam etmesi halinde, Almanya'da kullanılacak oy sayısının 300 bine kadar ulaşabileceğinden yola çıkıyor.

Erdoğan’dan seçime katılın çağrısı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karlsruhe'de dün yaptığı konuşma Alman basınında geniş yer aldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD tarafından Karlsruhe kentindeki DM Arena'da düzenlenen ‘Gençlik Buluşması’nda 14 bin kişiye hitap eden Erdoğan, yurtdışındaki seçmenlere seçime katılım çağrısı yaptı ve ‘Yeni Türkiye’ için ‘yeni bir anayasa ve başkanlık sistemine’ destek vermelerini istedi. Yurtdışında yaşayan Türkleri ‘gurbetçi olarak değil, yurtdışındaki güç ve milli ses olarak’ gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Milletin Adamı Avrupa’da’ sloganı altındaki toplantıda Almanya'da yaşayan Türklere Müslümanlığa ve Türkçeye sahip çıkma çağrısı yaparak, ‘Dilinize, inancınıza sahip çıktığınız sürece herkesin size saygı duyduğunu göreceksiniz’ şeklinde konuştu.

Alman basınından ‘taraflılık’ suçlaması

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, ‘Erdoğan Almanyalı Türkleri yurtdışındaki gücü olarak görüyor’ başlıklı haber yorumunda, DM Arena'yı dolduran binlerce kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını ‘Bu millet seninle gurur duyuyor’ tezahüratı ile desteklediğini, ancak muhalif grupların Erdoğan’ı bu tarz toplantılarla seçime doğrudan müdahil olmakla suçladıklarını yazıyor. ‘Engellenemeyen seçim savaşçısı‘ başlığını kullanan Die Welt gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karlsruhe'de dün yaptığı konuşmanın Türkiye’deki siyasi tartışmaları Almanya’ya taşıdığını öne sürüyor. Anayasa’ya göre cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini aktaran gazete, Erdoğan’ın buna uymadığını ve Almanya’daki toplantısının amacının AKP’ye destek vermek olduğunu belirtiyor. Focus dergisinin internetdeki sayfasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da seçim kampanyası yaptığı iddia ediliyor ve taraflılık suçlamalarına dikkat çekiliyor. Almanya’nın en çok satan bulvar gazetesi Bild’de ise Hristiyan Birlik partilerinden Federal Meclis dış politika sözcüsü Philipp Missfelder’in konuyla ilgili görüşleri yer alıyor. Erdoğan'ın Almanya'da konuşma yapmasının eleştirilmesine anlam veremediğini söyleyen Missfelder, dünkü toplantıyı ‘Erdoğan’ın Almanya'da yaşayan Türklere ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi’ olarak tanımlıyor.

Geçen haftalarda, Türkiye'den partilerin önde gelen lider ve politikacılarının Almanya'da da miting ve seçim etkinlikleri düzenlemeleri ve partileri için oy istemeleri, Alman gazetelerinde yer alan bazı yorumlarda bu sürecin Türkiye kökenlilerin uyumunu olumsuz etkileyebileceği şeklinde tanımlanmıştı. Almanya Türk Toplumu Eşbaşkanı Safter Çınar, Türkiye'den partilerin Alman kentlerinde seçim etkinlikleri düzenlemesine yönelik eleştirileri haksız bulduğunu ifade ediyor.

En fazla yurtdışı seçmen sayısına sahip olan Almanya'da 31 Mayıs'a kadar aralıksız yani hafta sonları ve resmi tatillerde de sürecek olan oy verme işlemi 10 ile 19 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Ayrıca yurt dışındaki seçmenler, 7 Haziran'a kadar 33 gümrük kapısında da oy kullanabilecek.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

XS
SM
MD
LG