Erişilebilirlik

Allavi Koalisyon Arayışlarına Başladı


Irak seçimlerini eski başbakanı İyad Allavi'nin lideri olduğu el Irakiye Koalisyonu kazandı

Irak'ın eski başbakanı İyad Allavi koalisyon arayışlarına başlıyor. Irak'ta ay başında yapılan seçimleri Allavi'nin lideri olduğu el Irakiye koalisyonu kazandı. Allavi, tüm gruplarla koalisyon görüşmelerine açık olduklarını söyledi ve Irak'ta "siyasi mezhepçiliğe son vereceklerini" vurguladı.

Allavi'nin yeni hükümeti kurması için 30 gün süresi var. Başarılı olamazsa Devlet Başkanı Celal Talabani görevi başkasına verecek.

Hukuk Devleti koalisyonunun lideri Başbakan Nuri el Maliki seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Allavi hükümeti hızlı bir şekilde kurmak istediğini belirtti. Allavi yeni hükümetin Irak'ın komşularıyla ilişkileri güçlendirmek için çalışacağını vurguladı ve Irak'ın istikrarının bölge istikrarına bağlı olduğunu kaydetti.

Irak Seçim Yükesek Kurulu dün açıkladığı sonuçlara göre Allavi’nin Irakiye koalisyonu 325 üyeli parlamentoda 91 sandalye elde ederken, Başbakan Nuri el-Maliki’nin lideri olduğu Hukuk Devleti koalisyonu 89 milletvekili çıkarttı.

Şii Irak Ulusal İttifakı 70, Kürt koalisyonu ise 43 sandalye elde etti.

El Maliki tüm oyların yeniden elle sayılmasını istiyor. Ancak Birleşmiş Milletler Irak özel temsilcisi Ad Melkert, seçimin adil olduğunu belirterek tüm partileri sonucu kabul etmeye çağırdı.

Ameirka'nın Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill ve Irak Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ray Odierno seçimlere hile karıştırıldığına dair kanıt bulunmadığını söyleyen gözlemcilere destek verdiklerini açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley de tarafları seçim sonuçlarını kabul etmeye çağırdı ve yeni hükümetin zamanlı bir şekilde kurulabilmesi için işbirliği çağrısında bulundu.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından kısa süre önce Dilaya vilayetinde düzenlenen iki bombalı saldırıda 42 kişi hayatını kaybetti.

XS
SM
MD
LG