Erişilebilirlik

Alec Baldwin Film Setinde Ölüme Neden Oldu


Ünlü aktör Alec Baldwin'in, film çekimi sırasında kullandığı kurusıkı tabancayı ateşlemesi yüzünden filmin yönetmeni ve görüntü yönetmeni vuruldu. 42 yaşındaki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Filmin yönetmeni Joel Souza, hastanede tedavisinin ardından taburcu edildi.

"Rust" isimli filmin ABD’nin New Mexico eyaletinde devam eden çekimleri sırasında meydana gelen olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Film çekimi sırasında oyuncu Alec Baldwin, elindeki kurusıkı silahı ateşledi. Ancak silahın patlamasıyla birlikte filmin yönetmeni Souza ve görüntü yönetmeni Hutchins yaralandı. Ağır yaralı olan Hutchins helikopterle hastaneye gönderilirken Souza’ya da olay yerine gelen ambulansta ilk müdahale yapıldı ve hastaneye kaldırıldı.

Daha sonra yapılan açıklamada Hutchins’in yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi. Souza’nın da tedavi sonrası hastaneden taburcu edildiği belirtildi ancak durumuna ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmadı.

Bölge polisi olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Aktör Baldwin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Görgü tanıkları Alec Baldwin'in olayın ardından sette gözyaşlarına boğulduğunu anlattı.

Alec Baldwin daha sonra Twitter’dan açıklama yaptı ve çok üzgün olduğunu söyledi. Baldwin, olayın nasıl meydana geldiğini belirlemek polis soruşturmasıyla işbirliği yaptığını da kaydetti.

Baldwin, Twitter açıklamasında, "Bir eşimiz, anne ve çok sevdiğimiz meslektaşımız Halyna Hutchins'in hayatını alan trajik kazayla ilgili şokumu ve üzüntümü ifade edecek söz bulamıyorum" dedi.

Baldwin Hutchins’in eşi ile irtibat halinde olduğunu da belirtti ve ¨Ona ve ailesine desteğimi sunuyorum. Kocası, oğulları ve Halyna'yı tanıyan ve seven herkes için çok üzgünüm" ifadelerini kullandı.

Baldwin, söz konusu filmde de 1880’li yıllarda yanlışlıkla 13 yaşındaki torununu öldüren bir karakteri canlandırıyordu. Yapılan açıklamada filmin çekimlerinin askıya alındığı duyuruldu.

Hayatını kaybeden Hutchins’in aslen Ukraynalı olduğu ve bir dönem araştırmacı gazeteci olarak çalıştıktan sonra film sektörüne geçiş yaptığı biliniyor. Hutchins, 2019 yılında Amerika’da Yıldızı Parlayan Görüntü Yönetmenleri’nden biri seçilmişti.

Öte yandan olay üzerine Baldwin’in 2017 yılının Eylül ayında paylaştığı bir Twitter mesajı da gündeme geldi.

Baldwin, 23 Eylül 2017'de Huntington Beach polis memuru Eric Esparza'nın kendisini yumruklayan ve silahına uzanan 27 yaşındaki Dillan Tabares'i öldürmesini eleştirmiş, “Birini haksız yere öldürmenin nasıl bir his olduğunu merak ediyorum” diye yazmıştı.

Orange County Bölge Savcılığı daha sonra polisin haklı olduğuna karar vermişti.

XS
SM
MD
LG