Erişilebilirlik

Alabama’da Zamana Karşı Yarış


Alabama’da kurtarma ekipleri ve bölge halkı hortumlar nedeniyle yıkılan evlerin enkazında canlı bulmak için çaba harcıyor.

Hortumlar nedeniyle aralarında 2 çocuğun da bulunduğu en az 23 kişi yaşamını yitirmişti. Bu, son 6 yılda hortumların neden olduğu en fazla can kaybı.

Hortumlar Lee County bölgesini 240 km hızındaki rüzgarlarla vurmuştu.

Çok sayıda ev ve işyerinin yerle bir olduğu bölgede ölü sayısının artabileceği ifade ediliyor.

Lee County Şerifi Jay Jones da kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Jones, hasar görmüş alanlar üzerinde vücut ısısına duyarlı insansız hava araçları uçurarak hayatta kalan kişileri tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Ekipler yoğun bir çalışma yürüterek, yıkıntılar arasında kalmış kişilere ulaşmaya çalışıyorlar.

Bölge Şerifi, hortumun 1 km civarı bir genişlikteki alanda, geçtiği yerlerde büyük bir yıkıma neden olduğunu ve özellikle Beauregard adı verilen bölgede etkili olduğunu anlattı. Bu bölgedeki çok sayıda evin hortum nedeniyle tamamen yerle bir olduğu belirtiliyor. Hayatını kaybedenler dışında, hastanelere kaldırılan çok sayıda yaralının bulunduğu ve yaralıların da çoğunun durumunun ciddiyetini koruduğu ifade ediliyor.

Lee County Adli Tıp Yetkilisi Bill Harris de sadece 4 çalışanlarıyla bölgede hayatını kaybedenlere ait cesetleri toplayamadıkları için eyalet yönetiminden yardım talep ettiklerini söyledi.

Büyük bir hortumun vurduğu Lee County kasabasına çok sayıda acil durum ekibi müdahale ederken hortumla birlikte etkili olan fırtınanın, Georgia, Güney Carolina ve Florida eyaletlerinde de hasara neden olduğu belirtiliyor.

Yoğun yağışın da fırtınayla birlikte geldiği bölgede, yıkılan evler ve binalardan kopan parçalar her tarafa savrulmuş durumda. Fırtına nedeniyle Lee County ve çevresinde ciddi elektrik kesintileri de yaşanıyor.

Amerika Başkanı Donald Trump da hortum felaketiyle ilgili olarak Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. Trump, “Alabama ve çevresinin harika insanları, lütfen kendinize dikkat edin ve önlem alın. Tanrı, hayatını kaybedenler ve yaralananların aileleriyle birlikte olsun ve sizleri korusun” diye yazdı.

Alabama Eyaleti Acil Durum Yönetimi Ajansı Sözcüsü de eyalette etkili olan fırtına nedeniyle Lee County dışındaki bir bölgeden can kaybı haberi gelmediğini, arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini, güneybatı bölgesinde de zarar gören kasabalar olduğunu söyledi.

Georgia eyaletinde de Atlanta şehrinin 130 kilometre güneyinde, güçlü fırtına nedeniyle yaralananlar olduğu açıklandı.

Bölgeden gelen görüntülerde evlerin çatılarının uçtuğu bazı araçların da rüzgar yüzünden ters döndüğü görülüyor. Bu bölgede de elektrik kesintileri yaşanıyor.

XS
SM
MD
LG