Erişilebilirlik

Sinemaseverler Bu Yaz Yine Aksiyon Filmleri İzleyecek


Sinemaseverler Bu Yaz Yine Aksiyon Filmleri İzleyecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

Hollywood yazın başında büyük bütçeli yapımları vizyona sokmaya başlar. Canavarlar ve süper kahramanların ana karakterleri oluşturduğu göz kamaştırıcı özel efektli filmler, IMAX donanımlı dev sinema salonlarında gösterilir. Bu yıl da eğlence dünyasının en ünlü isimleri adeta gövde gösterisi yapıyor.

Yönetmen Ridley Scott, yaklaşık 40 yıl önce çektiği ”Alien” (Yaratık) filminin yeni versiyonuyla bu yaz sinema salonlarında. ”Alien: Covenant,” son derece zeki, yok edilmesi imkansız ”zenomorf” adlı canlıların uzak bir gezegende insan avına çıkmasını anlatıyor. Filmde bir uzay gemisi, bilinmeyen bir gezegenden insana ait sinyaller alıyor.

Dünya benzeri gezegen, ilk başta cennet gibi görünse de kısa sürede cehenneme dönüşüyor. Üzerlerinden asit damlayan yaratıklar insanları katlediyor.

Üç boyutlu IMAX teknolojisi, yaratıkların saldırılarının dehşetini daha da büyütüyor. Geminin kaptanı gezegen uzmanı Daniels’ı canlandıran Katherine Waterston, ilk Yaratık filminin başrol oyuncusu Sigourney Weaver’a benzerliğiyle dikkat çekiyor. Michael Fassbender ise yapay us ürünü ikiz sentetik canlıları oynuyor. Canlılardan biri iyiliği, diğeri kötülüğü simgeliyor. Filmin konusu, kronolojik açıdan bakıldığında Ridley Scott’ın daha önce çektiği Yaratık filmlerinin öncesinde geçiyor. Scott bu son filmde formu öne çıkarıp özgünlüğü geri planda bıraksa da filmin Yaratık tutkunlarını cezbedeceğine şüphe yok.

Yönetmen James Gunn ise ilk çektiği "The Guardians of the Galaxy" (Galaksinin Koruyucuları) filminin beklenmedik başarısı üzerine aynı oyuncu kadrosuyla daha büyük bütçeli, daha göz alıcı bir yapıma imza atmış.

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper ve Vin Diesel gibi günümüzün en çok gelir getiren oyuncularının yer aldığı Galaksinin Koruyucuları 2, aksiyonla mizahı kaynaştırıyor. Etkileyici görseller ve 70’li yılların rock müziği, her yaştan sinema tutkununa hitap ediyor. Serinin ikinci filmi, gişede şimdiye kadar 630 milyon dolardan fazla hasılat yaptı.

Bu yazın en merakla beklenen yapımlarından biri ise Wonder Woman’dı. Yönetmen Patty Jenkins, yarattığı dinamik kadın süper kahraman karakterine kadın bakış açısıyla yaklaşıyor. Tüm savaşları bitirmek için savaşan prensesi, bir zamanlar İsrail ordusunda muharebe dersi veren aktris ve manken Gal Gadot canlandırıyor. Chris Pine ise savaşçı prensese hakettiği tüm övgüleri yağdıran Teğmen Steve Trevor rolünü oynuyor. Wonder Woman’ın kadının gücünü sonuna kadar kanıtladığına hiç kuşku yok.

Bu yaz The Mummy’de Tom Cruise yüz yıllar sonra canlanan kötü ruhlu mumyayı arayan kahraman olarak karşımızda. Kötü ruhlu mumya karakterini ilk kez 1932’de Boris Karloff canlandırmıştı. Karakter ilk kez bir kadın olarak karşımızda. İnsanlığa azap çektiren kötü ruhlu Mısır prensesi Ahmanet rolünü Sofia Butella oynuyor.

Hollywood’un yaz aylarında bol gişe hasılatı yapmasını sağlayan dev bütçeli bu yapımlar, sinemaseverlerin bilim kurgu ve süper kahramanlara olan iştahını doyuracak gibi görünüyor.

XS
SM
MD
LG