Erişilebilirlik

AKP'nin 'İsimsiz Cumhurbaşkanı Adayı'


AKP Grup toplantısında bugün cumhurbaşkanı adayının adının yer almadığı bir dilekçe için imza toplandı. AKP'li milletvekilleri adaylarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacağını söylüyor ancak dilekçede isim belirtilmedi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 Ağustos'ta ilk kez halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilecek ancak en ez 20 milletvekilinin imzasıyla aday olunabilmesi şartı nedeniyle AKP iktidarında bir başka ilk de gerçekleşti. AKP Grubu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday gösterileceğini sözlü olarak konuşan milletvekillerinden üzerinde cumhurbaşkanı adayı ismi yer almayan dilekçe için imza toplandı.

Türkiye tarihinde bugüne değin 11 isim cumhurbaşkanı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçildi. TBMM'deki seçim sürecinde cumhurbaşkanı seçimi gerçekleşirken de milletvekilleri, kim oldukları belli adaylar arasında oylarıyla bireysel tercihlerini ortaya koyabiliyorlardı. Ancak AKP Grubu'nda bugün milletvekillerinden 'isimsiz' cumhurbaşkanlığı adayı için dilekçeye imza toplandı. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla AKP Grubu'ndaki 313 milletvekili tarafından imzalanmış şekilde AKP adayı için dilekçe verileceği ifade edildi. Bu çerçevede Türkiye'de demokrasi açısından ilginç bir gelişme yaşanmış oldu ki milletvekilleri Erdoğan'ın talimatıyla henüz resmen açıklanmamış ve kimliği belirtilmemiş olan ve partileri tarafından aday gösteilecek kişi için imza vermiş oldu.

Bu arada Erdoğan'ın adaylığını 1 Temmuz'da AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in açıklayacağı konuşuluyordu. Ancak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugünkü açıklamasıyla işaret fişeğini ateşledi. Arınç, AKP'nin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"1 Temmuz Salı günü bir mani olmazsa Başbakanımızın adaylığı büyük ölçüde açıklanacak. Görüştüğü her kesim kendisinin aday olması yönünde görüş bildirdi. Kalan sadece kendisinin adaylığı konusunda takdirde bulunmasıdır. Cumhurbaşkanı adayımızın kim olacağını az çok biliyoruz. Bugünden sonra sayın Başbakan’ımızın yerine kim geçici de olsa Başbakan olacak bunlar özel konulardır şu an konuşulmaması gerekir.''

CHP ve MHP'de İhsanoğlu dilekçesi hazırlanıyor

Muhalefet partileri CHP ve MHP ise, ortak aday gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı için dilekçelerini hazırlamaya başladı. Her iki partide de ilk imzalar liderler tarafından atılırken; CHP'de İhsanoğlu'na muhalif olduğunu ilan eden isimlerden bazıları dilekçeyi imzalamayacaklarını açıkladı.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Twitter'daki mesajında, "Ekmeleddin için CHP imza istedi vermedim. Apo'nun 2-3 güne atayacağı adaya 1 HDP'li, Tayyip'in atayacağı Tayyip'e 1 AKP'li itiraz edecek mi?" ifadesini kullandı.

CHP ve MHP adına İhsanoğlu'nun adaylık kampanyasını yürütmesine yardımcı olacak kurul üyeleri ise, bu sabah kameralar karşısındaydı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel öncülüğündeki kurula İhsanoğlu'nun adaylığına destek verecek diğer siyasi partilerden katılım olacağı da duyuruldu.

MHP'li Demirel'in basın mensuplarına yönelik üslubu nedeniyle sıkıntılı anlar yaşanan basın toplantısında, İhsanoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu'na adaylık başvurusu gerçekleşmediği için kampanyayla ilgili ayrıntılar hakkında bilgi verilememesi dikkat çekti.

Ancak CHP'li Toprak, İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı için YSK takvimine göre gelecek Pazar günü resmi başvuru yapılacağını ve ardından İhsanoğlu'nun Pazartesi günü Anıtkabir'i ziyaret edeceğini açıkladı. Toprak, İhsanoğlu için açılacak bağış hesaplarını da kamuyoyuna duyuracaklarını belirtirken, 'ayni yardımlar'dan söz etmesi ise soru işareti yarattı. Halk oylamasıyla gerçekleşecek seçimde Cumhurbaşkanı adayı tarafından ayni yardım kabul edilmesi yasak olduğundan Toprak'ın dil sürçmesiyle yanlış bir ifade kullanmış olabileceği düşünüldü. Toprak, yasal mevzuata göre kişi başına 9 bin 80 lira bağış yapılabileceğini de belirtti.

MHP'li Demirel ise, İhsanoğlu'nun kampanya yürütebileceği ofis binasını kiralama aşamasında sıkıntı yaşadıklarını açıklayarak, hükümetten baskı gördüklerini belirten bina sahiplerinin kendilerine kiralama konusunda yardımcı olmadığını dile getirdi.

HDP yarın İmralı'da, aday açıklaması Cumartesi günü

Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP'de takınılacak tavır ise merak konusu. AKP Hükümeti, son birkaç gündür Kürt Sorunu'nun çözümü için bir çerçeve yasa hazırlandığını açıkladı. Bunun Kürtler'in AKP adayını desteklemesi için yapıldığı iddiası kamuoyunda tartışılırken, yarın HDP heyetinin İmralı'da hapis yatan Abdullah Öcalan'ı ziyaret edeceği açıklandı. HDP heyetinin hem sözkonusu yeni yasal düzenleme hem de cumhurbaşkanlığı adayına ilişkin olarak Öcalan'ın görüşünü alması bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahhatin Demirtaş, dün HDP adayını Cumartesi günkü Parti Meclisi ardından açıklayacaklarını söylemişti.  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG