Erişilebilirlik

AKP’nin Başbakan Adayı Binali Yıldırım


Binali Yıldırım

Adalet ve Kalkınma Partisi, Pazar günü gerçekleşecek 2. Olağanüstü Kongresi'nde tek aday olarak genel başkan seçilecek ismi Binali Yıldırım olarak açıkladı. Türkiye tarihinde en uzun süreli Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda oturmuş isim Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmay ekibinde yer alıyordu ve danışmanıydı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan ile 4 Mayıs'taki görüşmesinin ertesi günü "Benim tercihim değil" diyerek görevi bırakma kararını açıklamıştı. Davutoğlu, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra AKP 1. Olağanüstü Kongresi'nde 26 Ağustos'ta tek aday olarak genel başkan seçilmişti.

Parti içi teamül yoklamaları sonrasında AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bugün tören atmosferindeki toplantıda, genel Başkan adayını Binali Yıldırım olarak açıkladı.

Davutoğlu: Feda etmeyeceğiniz değerleriniz olacak

Başbakan Davutoğlu ise, halen genel başkanı olduğu AKP'de halefi kamuoyuna duyurulurken; 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle gençleri kabul ediyordu. Resmi programını değiştirmediği gözlemlenen Davutoğlu, AKP'ye hiç uğramadı ve gençlerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veda ziyaretinde bulundu. Ardından Anıtkabir'de Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar'ın onuruna Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın verdiği akşam yemeğine katılacağı duyuruldu.

Bu arada Davutoğlu, gençlere hitabında, Çankaya Köşkü'nde ağırladığı son misafirler olduğunu anımsatarak sözlerine başladı. Davutoğlu, siyasi anlayışına ilişkin "Hangi görüşe sahip olursanız olun, oy verdiğinizde kime, o kapalı kulübede kime mührü basmış olursanız olun, bilin ki hepiniz bizim gençlerimizsiniz. Hiçbir ayrım gözetmeden bize en aykırı fikri savunan bir genç bile, benim gözümün nurudur, zihnimin tek hedefidir. Eğer bir gün, bir hoca olarak gençlere baktığımda, 'Acaba bu benim partime oy verdi mi, vermedi mi?' diye düşünsem o gün tevbe-i istiğfar ederim. Böyle bir düşünce benim zihnimden geçmez. Gençlerin hepsi bizimdir, gençlerimizin hepsi bu ülkenin teminatıdır" mesajını verdi.

Parti yerine Köşk'te veda konuşması niteliğinde konuşma yapan Davutoğlu'nun, gençlere özetle şu öğütleri dikkat çekti:

"Birinci şart, öz güveniniz olacak. İkincisi ahlaki boyut, ahlaki şart. Değerleriniz olacak arkadaşlar. Hiçbir şeye feda etmeyeceğiniz değerleriniz olacak. Ne mala ne mülke ne mevkiye değişmeyeceğiniz değerleriniz olacak. Meslek hayatında, ülke sorumluluğunda inşallah görevler üstlendiğinizde, heybenizde ne varsa onu kullanırsınız. Bazı konuşmaları işte şimdi olduğu gibi irticalen yaparım, bazen prompter da kullandığım oldu tabi. Arkadaşlar, bu irticali konuşmanın sırrını sorduklarında hep şunu söylerim, okuduğum kitaplar gözümün önüne geliyor. Allah, insana öyle bir beyin, akıl nimeti vermiş ki onu iyi değerlendirirseniz, o sizi hayat boyu taşır. Heybenizi sürekli doldurun, parayla pulla değil, heybenizi bilgiyle doldurun."

Yıldırım, Erdoğan ile uyum vurgusu yaptı

O dakikalarda Binali Yıldırım ise, salona girişinden itibaren alkışlarla karşılandığı AKP Genel Merkezi'nde kürsüdeydi. Hükümet'in de hemen hemen tam kadro hazır bulunduğu toplantıda, Yıldırım, siyasette yıllardır sergilediği nüktedan üslubunu ortaya koydu ve Temel fıkrasıysa söze başladı. Selefi Davutoğlu'na millet ve parti adına teşekkür ettiğini belirten Yıldırım, "Kendisi kurucu genel başkanımız Sayın Erdoğan'dan aldığı bayrağı bugüne kadar başarıyla getirmiştir. AK Parti kongrelerini diğer parti kongrelerinden ayıran bir özellik vardır. AK Parti kongreleri bir ayrışma değil birlik beraberlik kongresidir. Bu süreç içinde partimizin demokrasi geleneğinde olan istişare süreçleri büyük bir başarı ile sürdürülmüştür. Genel başkan adayı olarak şahsımın gösterilmiş olması dolayısıyla tüm teşkilatıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Şunu herkes bilmelidir AK Parti bir dava partisidir. Milletin geleceğini inşa etme partisidir, geçmişini koruyarak geleceğe yürüyen partidir. Kurucu genel başkanımız, liderimiz başta olmak üzere tüm arkadaşlarımızla tam bir uyum içinde çalışacağız" dedi.

Terör mesajıyla Diyarbakır'a yola

Toplantı ardından Diyarbakır'a gideceğini belirten Davutoğlu, "Milletimiz rahat olsun, bu terör belasını milletimizin gündeminden çıkaracağız. Günümüz aydınlık olsun, Allah'a emanet olun" diyerek sözlerini bitirdi.

Bu arada Ulaştırma Bakanlığı'ndan Yıldırım'ın özgeçmişiyle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Marmara gibi Türkiye'nin kalkınmasındaki önemli projeleri hayata geçirmiş isim olarak anlatılan Yıldırım için "Milletin ve Reis'in kıymetlisi" ifadesi göze çarptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG