Erişilebilirlik

AKP’li Çelik: ‘İtiraz Sürecini Kara Propagandaya Sokuyorlar’


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik

AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik CHP’li Muharrem Erkek’in açıklamaları sonrasında geç saatlerde kameralar karşısına geçti ve partisi tarafından “geçersiz oyları yeniden saydırma itirazı yapılması” gibi başvuruları savundu. Çelik, açıklamasında sadece CHP yönetimini değil uluslararası arena ve medyadaki yorumları da hedef alarak, “Kara propagandaları yoğunlaştırıyorlar. Bundan neyi kastettiklerini biz anlıyoruz. Türkiye'nin elinin güçlenmesini istemiyorlar. Bunların son zamanlarda yoğunlaştırdıkları haber alanlarından bir tanesi son derece meşru, yasal itiraz sürecidir. Hukuka göre yürüyen itiraz süreci hakkında kara propagandayı yürürlüğe sokuyorlar. Müthiş rahatsızlar. Kesinleşmiş bir sonuç olmadığı halde AK Parti'nin sonucu değiştirmeye çalıştıklarından bahsediyorlar” dedi.

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin geçersiz oylar için yaptığı itiraz başvurularını “hukuksuz ve YSK kararına aykırı” olarak değerlendirmişti.

Cumhur İttifakı'nın seçimlerden yüzde 52'ye yakın oy alması dolayısıyla bir takım çevrelerce ciddi rahatsızlık duyulduğunu kaydeden Çelik, “Erdoğan eşittir Türkiye diyerek, Erdoğan'ın eli zayıflarsa masada Türkiye'ye istediğimizi yaptırırız diye hareket ediyorlar. Milletimiz dünyanın gıpta ile baktığı katılım oranıyla seçimlere katılmıştır. Bu itiraz süreci sadece AK Parti’nin sandıkların başında bulunarak yürüttüğü bir süreç değildir. Sürecin patronu hukuktur, yani YSK'dır. YSK çok başarılı seçimler yürütmüştür. Dünya ve demokrasi tarihine altın harflerle geçmiştir. Panik atak siyaseti yapmamak lazım. CHP yönetimi tarafından 'bu süreç durdurulsun' yaklaşımıyla süreçten duyulan rahatsızlık nedir? Panik atağa gerek yoktur. Bir sürece, ikinci sonuca saygı göstereceğiz. Sonuç olarak vatandaşımız ne derse o olur. Seçim kurulları çok şeffaf ve gerekirse kamerayla Türkiye’ye çalışmalardan yayın yapılsın. Islak imzalı, mühürlü sandık sonuçlarıyla YSK'ya bildirilen sonuçlarla ciddi hatalar görülmüştür. Bu süreci bir husumet, kavga süreci değil hakkın ve adaletin tecelli etme süreci olarak görmek lazım. Partilerimiz ne olursa olsun hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti'dir” diye konuştu.

İmamoğlu’na “Atatürk istismarı” suçlaması

AKP’li Çelik, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı ve kesin olmayan sonuçlara göre seçim galibi Ekrem İmamoğlu’nun bugünkü Anıtkabir ziyaretini de hedef aldı.

Çelik, “Her vatandaşımızın ve siyasi şahsiyetin Anıtkabir ziyaretinden memnuniyet duyarız. CHP adayının ziyaretinde ise Anıtkabir defterine attığı imzada maalesef bu saygıyı zedeleyen ve istismara yönelik bir ifade ortaya çıkmıştır. YSK kesin kararını vermedi. İtiraz süreci devam ediyor. Herhangi bir kimseye yetki ya da mazbata verilmemiştir. CHP adayı 'İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak imza atmıştır. Anıtkabir Defteri’nin böylesi bir istismarda kullanılması saygısızlık olmuştur. Hukuki süreç devam ederken bu şekilde Atatürk istismarı saygısızlıktır” ifadesini kullandı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG