Erişilebilirlik

'AKP'liler Yeni Oluşuma Kayarken HDP'liler Sandıktan Uzaklaşıyor'


23 Haziran 2019, İstanbul, Türkiye

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Bursa, Samsun, Diyarbakır, Erzurum, Konya gibi illerin de yer aldığı, 21 yerde yaptığı ankete 1937 kişi katıldı. Anketin amacı, “Türkiye’deki seçmen davranışları ile Türkiye’nin temel sorunlarına ve çözümlerine dönük seçmen tutum, algı ve eğilimlerini ölçmek” olarak açıklandı.

Sorunlar ve çözümler

Araştırmaya katılanlara sorulan ilk soru, 'Sizce Türkiye’nin en büyük 1. öncelikli sorunu nedir?' sorusu oldu. Katılımcıların yüzde 31,8’ine göre 'ekonomi ve işsizlik', yüzde 20,1’ine göre 'Kürt sorunu', yüzde 13,3’üne göre ise 'Cumhurbaşkanlığı sistemi' birinci öncelikli sorun.

'Türkiye’nin ikinci öncelikli sorunu nedir?' sorusuna ise katılımcıların yüzde 21,6’sı 'çatışma ve şiddet ortamı', yüzde 16,9’u 'Ekonomi ve işsizlik', yüzde 9,3’ü ise 'Türkiye’nin Suriye politikası' yanıtını verdi.

'Peki sorunların çözümü nasıl olacak?'

‘Ekonomi ve işsizlik’ sorununa, katılımcıların yüzde 27,8'si 'yerel ekonomi güçlendirilmesi', yüzde 15,8'si 'yoksullukla mücadele', yüzde 13,7’si ise 'istihdam alanlarının arttırılmasını çözüm olarak görüyor.

Türkiye’nin birinci öncelikli sorunu 'Kürt sorunu' diyenlerin ise, yüzde 27’si 'silahlar bırakılırsa', yüzde 24,2’si 'barış olursa', yüzde 13,9’u 'hükümet çözüm politikalarını benimserse', yüzde 10,5’i 'eşit yurttaşlık sağlanırsa' bu sorunun çözüleceğini düşünüyor.

Türkiye’nin birinci öncelikli sorununun ‘çatışma ve şiddet ortamı’ olduğunu düşünenlerin yüzde 23,3’ü 'hükümet değişirse', yüzde 19,5’i 'içeride ve dışarıda gerilim yaratma politikası değişirse', yüzde 17,3’ü 'barış olursa' çözüm gelebileceği yanıtını verdi.

‘Türkiye’nin Suriye politikaları’nı sorun olarak görenlerin ise yüzde 65,6’sı 'Suriye politikaları değişirse', yüzde 9,7’si 'hükümet çözüm politikalarını benimserse', yüzde 6,5’i 'cumhurbaşkanlığı sistemi değişirse' sorunun ortadan kalkacağını düşünüyor.

Ankette sorulan 'Sizce Türkiye’nin en büyük 1. öncelikli sorunu nedir?' sorusuna AKP seçmenlerinin yüzde 32,8’i 'Ekonomi ve işsizlik', yüzde 18,3’ü 'Kürt sorunu', yüzde 10,8’i 'dış politika' yanıtını verdi.

CHP’ye oy verenlerin yüzde 31,5’i Türkiye’nin birinci öncelikli sorununun 'Ekonomi ve işsizlik', yüzde 23,4’ü 'cumhurbaşkanlığı sistemi', yüzde 8,9’u 'Kürt sorunu' olduğunu söyledi.

HDP seçmenine göreyse birinci sırada 'Kürt sorunu' var. HDP’ye oy verenlerin yüzde 37,9’u Türkiye’nin birinci öncelikli sorunu 'Kürt sorunu', yüzde 28,1’i 'ekonomi ve işsizlik' ve yüzde 13,8’i 'cumhurbaşkanlığı sistemi' olduğu görüşünde.

HDP ve MHP oylarında artış

Ankete katılanların 'Bu Pazar bir belediye başkanlığı seçimi olsa hangi partiye oy verirdiniz?' sorusuna verdiği yanıtlardan, kararsızlar çıkarıldıktan sonra, şu sonuçlar çıktı: Yüzde 34,5’i AKP, yüzde 34,5’i CHP, yüzde 8,4’ü HDP, yüzde 7,7’si MHP, yüzde 4,5’i İYİ Parti, yüzde 3,4’ü Davutoğlu ve ekibinin kuracağı parti, yüzde 1,7’i Babacan'ın kuracağı parti, yüzde 0,9 Saadet Partisi, yüzde 0,2 HÜDA-PAR'a oy vereceğini söylerken, yüzde 3,9 ‘oy kullanmayacağım’ dedi.

Bu sonuçlara göre, bu Pazar belediye başkanlığı seçimi olsa, AKP yüzde 3,1, CHP yüzde 1,5, İYİ Parti yüzde 0,9 oy kaybederken, HDP yüzde 1,8, MHP ise yüzde 4 oyunu arttırıyor.

AKP’den MHP’ye, CHP’den İYİ Parti’ye oy geçişi

AKP’ye oy veren katılımcıların yüzde 70,2’si yeniden AKP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 12,5’i MHP, yüzde 6,2’si Davutoğlu ve ekibinin kuracağı partiye oy vereceğini vurguladı. CHP’ye oy verenlerin ise yüzde 70,6’sı yeniden CHP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 11,5’i kararsız olduğunu, yüzde 6,9’u ise seçimlere birlikte girdiği İYİ Parti’ye oy vereceğini ifade etti. HDP’ye oy verdiğini söyleyen görüşmecilerin yüzde 76,4’ü yeniden HDP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 13,4’ü 'oy kullanmayacağım', yüzde 3,9’u ise ‘fikrim yok/yanıt yok’ şeklinde yanıt verdi.

Barajı sadece 3 parti aşıyor

'Bu Pazar bir belediye başkanlığı seçimi olsa hangi partiye oy verirdiniz?' sorusuna yüzde 38,3 AKP, yüzde 27,7 CHP, yüzde 10,3 HDP, yüzde 7,8 MHP, yüzde 4,8 İYİ Parti, yüzde 3,9 Ahmet Davutoğlu ve ekibinin kuracağı parti, yüzde 2,4 Ali Babacan’ın kuracağı parti, yüzde 0,9 Saadet Partisi, yüzde 0,3 HÜDA-PAR sonucu çıktı. Bu sonuçlara göre, sadece 3 parti barajı geçebiliyor.

Davutoğlu ve Babacan ekibinin kuracağı partinin, şu an bir seçim olsa alacağı oy toplamı ise yüzde 6,3 olarak görülüyor.

AKP’ye oy veren katılımcıların yüzde 76,2’si AKP, yüzde 7,3’ü Davutoğlu ve ekibinin kuracağı partiye, yüzde 6,3’ü CHP’ye oy vereceğini ifade ederken, CHP’ye oy verenlerin yüzde 80,9’u CHP’ye, yüzde 2,5’i AKP’ye oy vereceğini, yüzde 10’u ise kararsız olduğunu belirtti.

Anket sonuçlarına göre, HDP’lilerin ise yüzde 79,3’ü HDP’ye, yüzde 5,4’ü ise CHP’ye oy vereceğini, yüzde 8,4’ü ise oy kullanmayacağını söyledi.

MHP’ye oy veren katılımcıların yüzde 61,5’i MHP’ye, yüzde 12’si AKP’ye, yüzde 9,4’ü İYİ Parti’ye oy vereceğini ifade etti.

Araştırmada, özellikle de bir yerel seçimde, HDP seçmeni arasında 'oy kullanmayacağım' diyenlerin oranındaki artış dikkat çekiyor.

XS
SM
MD
LG