Erişilebilirlik

AKP Diyarbakır’da Kayyumu Aday Gösterdi


Cumalı Atilla

AKP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için daha önce kayyum olarak atanan Cumali Atilla’yı aday gösterdi. Atilla ve ilçe belediye başkan adayları Diyarbakır’da düzenlenen törenle seçmenlere tanıtıldı. Aday tanıtımı nedeniyle düzenlenen törene AKP Diyarbakır milletvekilleri ve bir dönem Diyarbakır’da valilik yapan Bursa Milletvekili Efkan Ala katıldı.

Törenin ilk konuşmasını Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan ve 31 Mart seçimlerinde AKP’den aday gösterilen Cumali Atilla aldı. Önceki dönem belediye yönetimlerinin ideolojik belediyecilik yaptığını savunan Atilla, “Yıllardır ideolojik belediyecilik anlayışıyla yönetilen, hemşerilerimize ve şehrimize bir arpa boyu yol aldırmayan siyasi zihniyetten şehrimizi ve hemşerilerimizi insan odaklı ve vizyoner belediyecilik anlayışımızla kurtaracağız. Ak Parti hükümetlerimiz döneminde şehrimize birçok kamu yatırımı yapılmasına rağmen ne yazık ki göreve başladığımızda metropol bir şehir olması gereken bu güzide şehrin en temel belediyecilik hizmetlerinin bile yapılmamasından kaynaklı Megaköy’e dönüştürülmesi bizleri derinden üzmüştü” dedi.

Daha sonra söz alan Bursa Milletvekili ve MKYK üyesi Efkan Ala ise AKP’nin, siyasette reform yaptığını söyledi. Ala, ”Her şeyin yasak olduğu eski Türkiye'de o günkü yöneticilerin söylediği gibi, yasaklı Türkiye'de herkes söz söylerdi ama son sözü bir kamu görevlisi söylerdi. Herkes ona dikkat kesilirdi. Acaba o ne diyecek? Biz hep reform yaptık siyasette. Peki, şimdi kim söylüyor son sözü? Şimdi herkes konuşuyor ama son sözü milletin seçtiği Cumhurbaşkanı söylüyor. Herkes onun ağzına bakıyor ki acaba ne söyleyecek. İşte Türkiye'yi vesayetten kurtarıp bu noktalara getirmenin neticesidir bu. Eski Türkiye'de, vatandaşlarımızın ana dillerinde bırakın konuşmayı, ağlamaları bile mümkün değildi. Ana dillerinde sevinmeleri bile mümkün değildi. Birçok reformu sizlerle birlikte biz yaptık ve Türkiye'ye armağan ettik. Türkiye daha güçlü oldu. Türkiye ekonomisini 3 kat büyüttü. Bu reformlarla Türkiye vatandaşıyla devletini barıştırdı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Efkan Ala, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlenen Cumali Attila ile ilçe adaylarını tanıttı. Kayyum atanmadan önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile 14 ilçe belediyesi, Demokratik Bölgeler Partisi tarafından yönetiliyordu.

XS
SM
MD
LG