Erişilebilirlik

AKP’den ABD Çıkarması


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD temaslarını sürdürüyor. Hafta sonunda Chicago’da 53’üncü Kuzey Amerika İslam Toplumu Kongresi’ne katılan Kurtulmuş, Fethullah Gülen’le ilgili ABD’ye net mesajlar verdi.

Kurtulmuş, “Fethullahçı terör örgütü, sadece Türkiye için değil, ABD dahil, bulunduğu tüm ülkeler için bir tehdittir,” dedi.

AKP’den ABD Çıkarması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

Numan Kurtulmuş, Chicago’da, ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson’la da görüştü ve Fethullah Gülen'in ya Türkiye’ye iade edilmesini ya da yargı sürecinin daha sağlıklı yürütülmesi için gözaltına alıp tutuklamasını istedi. Jeh Johnson ise Kurtulmuş'a süreci yakından takip ettiklerini söylemekle yetindi.

Başbakan yardımcısı, Chicago’dan Amerikan kanalı PBS’e de bağlandı ve hem Türkiye’nin Suriye operasyonlarıyla hem de Gülen’in iadesi süreci ile ilgili bilgi verdi. Darbe girişimi ile ilgili de, “Resmi görüşümüz ABD ile ilişkilerimizin iyi olduğu yönünde ve bazı Amerikalı yetkililerin girişimin ardında olduğuna dair açık bir kanıt görmüyoruz,” dedi.

Numan Kurtulmuş bugün New york’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ile görüşecek, Türk-Amerikan toplumunun temsilcileriyle biraraya gelecek ve düşünce kuruluşlarını ziyaret edecek. Kurtulmuş, ilk ziyaretini Asian Society adlı bir sivil toplum kuruluşuna yaptı ve şu anki dünya düzeninin küresel krizlere çare olmadığını söyledi.

Başkent Washington da bugün bir başka Türk heyetini ağırlamaya hazırlanıyor. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve beraberindeki heyet, bugün Washington'a hareket etti. Heyetin gündeminde Fethullah Gülen var. Mehdi Eker, hareket etmeden önce bir açıklama yaptı ve amaçlarının, “Türkiye aleyhine yapılmakta olan lobi faaliyetlerinin bir şekilde olumsuz etkilerini bertaraf etmek olduğunu söyledi.

FETÖ’nün zika virüsünden daha tehlikeli olduğunu da belirten Mehdi Eker, “Türkiye'nin demokrasi mücadelesini bütün dünyada daha çok anlatabilmek için bir dizi heyetle etkinlikler yapılıyor. Daha önce meclisin üç siyasi partisine mensup milletvekillerinden beş heyet yurt dışına gitti,” dedi.

Bu seferki heyet sadece AKP’li milletvekillerinden oluşuyor. Yaklaşık 25 ziyaretten oluşan yoğun bir programları var. Kongre’den Cumhuriyetçi ve Demokrat isimlerle görüşülecek. Düşünce kuruluşları ve medya kuruluşları ile görüşmeler de bu program kapsamında.

Eker'den önce dün AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, İstanbul Milletvekili Ali Sarıkaya ve Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, ABD’ye geldi. Halihazırda ABD'de temaslarda bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ve AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik de, Eker başkanlığındaki heyete katılacak. Heyetin görüşmeleri üç gün sürecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG