Erişilebilirlik

Zihinsel Rahatsızlıklara Ameliyat Tedavisi


Zihinsel Rahatsızlıklara Ameliyat Tedavisi

Ağır akli rahatsızlıkları, beynin bir kısmını kesip alma ya da lezyon yöntemi kullanarak ameliyatla tedavi etmek çok tartışılan bir konu. Psikiyatristler bu tür ameliyatları etik ve tıbbi açıdan tartşıyor. Ancak yeni araştırmalar, depresyon, Parkison’s ya da Tourette sendromu gibi rahatsızlıkları olan hastaların yeni bir ameliyat yöntemiyle tedavi edilebileceğini ortaya koydu.

Beyne, ince elektrotlar yerleştirerek elektrik akımı göndermek, kalp pilinin kalbe yaptığı etkiyi yapabiliyor. Araştırmacılar derin beyin stimülasyonu (DBS) adlı işlemin çok çeşitli takıntı rahatsızlıklarını ve depresyonu tedavi edebileceğini söylüyor.

Dr Benjamin Greenberg bazı hastaları ilaç ve terapi tedavisine yanıt vermeyince DBS yöntemini denemeye karar vermiş: "Şu anda elimizdeki kanıtlara göre DBS lezyon yöntemi kadar etkili oluyor. Bu da hastaların en az yarısının tedaviye yanıt vereceği anlamına geliyor."

Doktor Greenberg DBS uygulama kararını çok dikkatli aldığını söylüyor. Doktor, yöntemin geleneksel tedavi yöntemleri işe yaramadığı takdirde uygulanması gerektiğine inanıyor.

Ameliyatla yerleştirilen elektrotlar tedavinin kendisi değil. Beyindeki kablolar, dürtüleri nedeniyle normal davranamayan hastaların daha iyi fonksiyon göstermelerine yarıyor.

Takıntılarınıza dürtülerinize uyarak yanıt veriyorsunuz. El yıkamak, sayı saymak, sürekli bir şeylerin yerini değiştirmek, sürekli dua etmek gibi.

Şu ana kadar 70 bin kişiye derin beyin stimulasyonu uygulandı.

Son 10 yıl içinde Amerika’da sadece 70 hastaya bu yöntem uygulandı.

Aynı teknoloji aşırı depresyon hastalarında da uygulanıyor. Parkinson’s hastalığında da denenen yöntemle titremenin azaltılması hedefleniyor. Ancak uzmanlar DBS’nin yaygın bir yöntem olarak uygulanması için çok erken olduğunda hem fikir.

Emory Üniversitesi’nden nöroloji profesörü doktor Mahlon Delong anlatıyor: "Uzun yıllardır önemli bir gelişme olmadı. Deneme aşamasında bir çok yöntem var ama bunların klinik anlamda bir resmiyeti henüz yok."

Operasyon sırasında kanama, enfeksiyon, felç gibi yan etkiler olması mümkün. Tedavi sırasında da felç riski bulunuyor.

İşlem hala deney aşamasında. Doktor Joseph Fins daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu söylüyor.

Terapi hem güvenli hem etkili ve hala sorgulanan bir yöntem. Hala kesin olarak etkili olduğu kanıtlanmadı.

DBS elektrotlarının beynin tam olarak neresine yerleştirileceği de henüz netlike kazanmadı.

DBS daha temel etik bir soruyu da gündeme getiriyor. Uzmanlara göre psikiyatristlerin, hastanın beynine ameliyat yapılmasına karar verecek kadar emin olup olmayacakları da şüphe konusu.

XS
SM
MD
LG