Erişilebilirlik

Akil Adamlar Görev Başında


Türkiye’nin günlerdir merakla beklediği “Akil İnsanlar Komisyonu” açıklandı. Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinde görev yapacak listede 63 kişi bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Akil İnsanlar”la Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık Ofisi’nde bir araya gerek beklentilerini aktaracak.

Listede çözüm/barış sürecine en başından beri destek veren isimlerin büyük ağırlık taşıdığı dikkat çekiyor. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikası (KESK),Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türk-İş, Memur-Sen gibi kitle tabanlı sivil toplum örgütlerinin başkanları da listede yer alıyor.

Ege’de görev yapacak DİSK ve TBB temsilcileri görevi reddetti.

Listede DİSK eski Genel Başkanı Erol Ekici de var. Ancak DİSK’ten yapılan açıklamada kısa süre sonra yapılacak olağanüstü genel kurul gerekçe gösterilerek bu davetin şimdilik geri çevrildiği duyuruldu. Ayrıca daha çok milliyetçi memurların örgütlendiği Kamu-Sen de davetin reddedildiğini açıkladı.

Açılım sürecinin en az destek bulduğu iki bölge Ege ve Karadeniz’de Akil Adamlar Komisyonu’nun yapacağı çalışmalar önem taşıyor. Ege Bölgesi’nde görev yapacak 9 kişilik Akil İnsanlar listesinde şu isimler bulunuyor: Radikal Yazarı ve Konda Araştırma Şirketi Başkanı Tarhan Erdem, yine Radikal yazarı Avni Özgürel, eski TÜSİAD Başkanı ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Milliyet gazetesi yazarı Prof. Fuat Keyman, Star gazetesi yazarı Fehmi Koru, Yeni Şafak gazetesi yazarı Hilal Kaplan ve Radikal 2’de makaleleri yayınlanan Prof. Baskın Oran.

Listede bulunan diğer iki isim Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar da DİSK Başkanı Erol Ekici gibi komisyonda yer almayacağını açıkladı. Sürecin en çok zorlandığı Ege Bölgesi için haırlanan 9 kişilik listenin iki fire vermesi dikkat çekiyor.

Karadeniz’de sürpriz isim Orhan Gencebay

Diğer sorunlu bölge Karadeniz’de ise başkanlığı KTÜ Rektör Yardımcısı Yusuf Şevki Hakyemez üstlenecek. Başkan yardımcılığını daha önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanlığını yapan Prof. Vedat Bilgin yapacak. Diğer isimler ise TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Yeni Şafak yazarı Kürşat Bumin, Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni Oral Çalışlar, Türkiye İnsan Hakları Kurulu üyesi Avukat Fatma Benli ve Taraf gazetesi yazarı Yıldıray Oğur.

Karadeniz listesinin ağır topu kuşkusuz Samsun doğumlu sanatçı Orhan Gencebay.

Milliyetçi olarak bilinen ancak son seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne büyük destek veren Orta Anadolu’da ise Akil İnsanlar’ın başkanlığını Bugün gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren yapacak. Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan Cemal Uşak, Star gazetesi yazarı ve Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Beril Dedeoğlu, Taraf gazetesi yazarı ve Dicle Üniversitesi öğretim üyesi Vahap Coşkun, Star gazetesi yazarı Fadime Özkan, 78’liler Birliği sözcüsü Cemalettin Can, Doçent Erol Göka, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve Doğu Ergil de Orta Anadolu listesinde yer alıyor.

Güneydoğu’daki Akil İnsanlar arasında Murat Belge de var

Çözümün doğrudan ilgilendirdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi listesinde SETA’dan Yılmaz Ensaroğlu başkanlık yapacak. Avukat Kezban Hatemi, 23. Dönem AK Parti Batman milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Taraf gazetesi yazarı Prof. Murat Belge, Dicle Üniversitesi’nden Fazıl Hüsnü Erdem, Zaman gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ve KESK Başkanı Lami Özgen de güneydoğu bölgesinde görev yapacak diğer Akil İnsanlar.

Marmara Bölgesi’nde Akşam gazetesi yazarı Prof. Deniz Ülke Arıboğan, Taraf gazetesi yazarı Mithat Sancar, Uluslararası Af Örgütü eski Türkiye Başkanı Levent Korkut, araştırmacı Mustafa Armağan, Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, Yeni Şafak yazarı ve ilahiyatçı Prof. Hayrettin Karaman, İstanbul Barosu eski Başkanı Yücel Sayman ve Hülya Koçyiğit görev yapacak.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Akdeniz’de görev yapacak

Akdeniz Bölgesi’nde ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Akil Adamlar’ın başkanlığı görevinde bulunuyor. Listede sanatçı Lale Mansur, stratejist Tarık Çelenk, Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Şükrü Karatepe, İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan, Hürriyet gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, Habertürk gazetesinden Nihal Bengisu Karaca, yazar Muhsin Kızılkaya ve Kadir İnanır da yer alıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi listesi de ilginç isimlerden oluşuyor. TESEV Başkanı Can Paker’in başkanlığındaki komisyonda görev yapacak diğer isimler Star gazetesi yazarı Sibel Eraslan, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak,Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu Başkanı Zübeyde Teker, AK Parti eski Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt, Avukat Mehmet Uçum, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan ve Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan.

Komisyondan iki ismin ayrılmasından sonra Akit gazetesinden Hasan Karakaya da Akil İnsanlar Komisyonu’na dahil edildi.

BDP listeye tepkili

Listeye ilk tepki BDP’den geldi. Diyarbakır’da KCK Davası’nı izleyen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, listedeki hiçbir isme eleştirel bakmadıklarını söyledi.

İktidarın süreci yönetme biçimini eleştiren Kışanak, ”hükümet süreci uzlaşıyla yönetmedi, bu da listeye yansımıştır. Ne yazık ki listedeki kadın sayısı tatmin edici düzeyde değil.Yine Kürt halkının doğrudan kendisini ifade edebileceği isimler konusunda eksiklikler olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CHP: Akil Adamlar’ın Başbakanın seçim kampanyalarını yürüten ajanslardan farkı yok

CHP de ise ilk tepki Parti Sözcüsü Haluk Koç’dan geldi. Akil İnsanlar için “başbakanın fikirlerini topluma köprü olarak götürmekle görevlendirilen bir memur kadrosu gibi gözüküyor” değerlendirmesinde bulunan Koç, komisyonun hükümetin PR’ını yapmakla görevlendirileceğini iddia etti. CHP Parti Sözcüsü, “bunu bu kapsam içinde kabul etmek mümkün de değil mantıklı da değil” diye konuştu.
XS
SM
MD
LG