Erişilebilirlik

Akdeniz'de Üç Göçmen Teknesi Daha Battı


Rodos adası kıyılarında batan tekneden kurtarılan Suriyeli göçmenler

AB bakanları Lüksemburg'da kaçak göçmen krizine karşı alınacak önlemleri görüşürken batan teknelerden birinin Rodos adası kıyılarında karaya vurduğu, Türkiye'den yola çıkan 90 Suriyeli göçmenin kurtarıldığı bildiriliyor

Avrupalı liderler, Afrika ve Ortadoğu’dan binlerce kişinin yoksulluk, savaş ve siyasi karışıklıktan teknelere dolaşarak kaçmaya çalıştıkları kaçak göçmen krizine karşı alınacak önlemleri görüşüyor.

Avrupa Birliği dış ve içişleri bakanları Libya açıklarında bir teknenin batmasından iki gün sonra Lüksemburg’da biraraya geldi.

Yaklaşık 700 göçmenin daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken teknelerinin batması sonucu ölmelerinden korkuluyor.

Yetkililer Pazar günü 28 kişinin kurtarıldığını ve denizden 24 ceset çıkarıldığını ancak yüzlercesinin hala kayıp olduğunu açıkladı.

Akdeniz’deki en ölümcül deniz kazasında teknenin İtalyan Lampedusa adasının 193 kilometre güneyinde alabora olduğu bildiriliyor. Alaboraya göçmenlerin yaklaşan bir şilebe seslenmek için teknenin bir tarafında toplanmalarının yol açtığı sanılıyor.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi İtalya ve Malta’nın Libya açıklarında batan iki teknenin yolcularını daha kurtarmaya çalıştıklarını açıkladı. Biri lastik bot olan teknede 100 ila 150, daha büyük olan ikincisinde ise 300 kişi olduğu sanılıyor.

Bu arada Yunanlı yetkililer Rodos adası açıklarında batan bir yelkenli gemiden 90 göçmenin kurtarıldığını, üçünün boğulduğunu açıkladı. Suriyeli olan göçmenlerin Türkiye’den yola çıktıkları bildiriliyor.

Avrupa Birliği dışpolitika yetkilisi Federica Mogherini, Brüksel’in gecikmeden bu tradejiye son vermesi zamanı geldiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande güvenlik yetkililerinin geçen yıl Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken 4,000 kişinin ölmesine yol açan insan kaçakçılığıyla mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG