Erişilebilirlik

Akdeniz’de Göçmen Faciası: 60’tan Fazla Ölü 


Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Dairesi’ne göre Libya’dan ayrılan bir teknenin Akdeniz’de devrilmesi sonucu en az 65 mülteci Tunus açıklarında boğularak hayatını kaybetti.

Tunus’un devlet haber ajansı Afrique Presse ölü sayısını en az 70 olarak verdi. Kaza bu yıl Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mülteciler arasındaki en büyük kaybın yaşandığı deniz kazası olarak kayıtlara geçti.

2019’un yalnızca ilk dört ayında 164 kişinin yolda hayatını kaybettiği ve rakamın önceki yılların aynı dönemine oranla artmış olduğu belirtiliyor.

UNHCR devrilen mülteci teknesinin son beş haftadır başkentte rakip gruplar arasındaki çatışmaların tırmandığı Libya’dan yola çıktığını bildirdi.

UNHCR’ye göre Tunus donanması devrilen tekneden 16 mülteciyi kurtardı.

Tunus haber ajansına göre tekne Tunus’un güneyindeki Safakes kentinin 40 mil açığında battı. Denizde yaşam mücadelesi veren mültecileri tekneleriyle civarda avlanan balıkçılar kurtardı.

Tunus Savunma Bakanı teknenin Libya’nın liman kentlerinden Zuvare’den İtalya’ya yola çıktığını bildirdi.

Libya’nın batı kıyıları Avrupa’ya gitmek için insan kaçakçılarına para ödeyen Afrikalı mülteciler için önemli bir çıkış noktası. Son dönemde İtalya’nın insan kaçakçılığı ağlarına karşı verdiği mücadele ve Libya donanmasının çabaları bu sayının azalmasına neden olmuştu.

BM Mülteciler Dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada Libya’daki korkunç koşullardan kaçmaya çalışan mültecileri Akdeniz’den toplayacak gemi sayısının az olmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi ve hükümetlere devreye girmeleri çağrısı yaptı.

Kazada hayatını kaybeden göçmenlerin hangi ülkelerden olduğuyla ilgiliyse açıklama yapılmadı.

BM’ye bağlı Uluslararası Göç Organizasyonu’na (IOM) göre Akdeniz’de geçen yıl 2 bin 297 mülteci hayatını kaybetti ya da kayboldu. Geçen yıl Avrupa’ya deniz yoluyla ulaşanların sayısıysa 116 bin 959.

XS
SM
MD
LG