Erişilebilirlik

Akdeniz’e Bırakılan Mezar Taşları Mültecileri Anlatıyor


Akdeniz’e Bırakılan Mezar Taşları Mültecileri Anlattı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Suriye iç savaşının yarattığı mülteci akını sadece siyasi ve ekonomik sorunlara değil tam bir insanlık trajedisine yol açtı. Can güvenliği ve daha iyi bir hayat için yola çıkanların çoğu Ege ve Akdeniz’in sularına yenik düştü.

Bu dramı gözler önüne sermek ve hayatta kalan mültecilere yardım sağlamak için bir kampanya başlatıldı.

Mezardeniz” adı verilen kampanyada, kurbanların isimlerinin yazılı olduğu mezar taşları Akdeniz’in sularına bırakıldı. Hayata Destek Derneği ve reklam ajansı TBWA/İstanbul’un ortak hayata geçirdiği proje için bir buçuk dakikalık video ve bir internet sitesi hazırlandı. Bu anıt mezarların görevi, sosyal farkındalığı arttırmak.

Projenin kreatif direktörlerinden İlkay Gürpınar, fikrin bir sanat projesi olarak ortaya çıktığını söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Gürpınar, “Bununla ilgili iyi kalpli bir proje hayata geçirmek istiyorduk. ‘Bunu nasıl biraz daha gündeme getirebiliriz, insanların konuşmasını sağlayabiliriz’ diye düşünürken bu fikir oluştu,” dedi.

Mezardeniz, Yunanistan’ın Meis Adası’nın tam karşısında Kaş’ın güneyinde çekildi. Projede bu kurbanların yakınlarıyla da görüşmeler yapıldı. Mezar taşları için de suda batmayan malzeme kullanıldı.

11 yıldır afet bölgelerinde faaliyet gösteren merkezi Türkiye’deki Hayata Destek Derneği de farkındalığı artırmak için verilen mesajın açık ve dikkat çekici olması gerektiğine işaret etti. Derneğin direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu, “Dayanışma içinde hep beraber, herkes elini taşın altına koyarsa bunları hep beraber yapabiliriz dediğimiz için, bu mesajı da nasıl verebiliriz diye düşündük ve böyle bir video çıktı ortaya,” dedi.

Birleşmiş Milletler’in de desteğini alan proje, video ile oluşturduğu farkındalığı; mezardeniz.com adresinde açtığı hesapla maddi yardıma dönüştürmek isteyenlere katkıda bulunma fırsatı da sunuyor.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG