Erişilebilirlik

Akciğer Kanserinin Teşhisi Kolaylaşıyor


Akciğer Kanserinin Teşhisi Kolaylaşıyor

Akciğer kanseri her yıl bir buçuk milyon can alıyor. Cleveland Kliniği ve Illinois Üniversitesi ise akciğer kanserini daha hızlı ve kolay şekilde teşhis ve tedavi etmeye yönelik ortak bir araştırma yürütüyor.

Akciğer kanserini teşhis etmek artık soluk alıp-vermek kadar kolay olabilir. Bu cihaz kişinin soluğunu inceleyerek içindeki organik bileşiklerin yapısını ortaya çıkarıyor.

Cleveland Kliniği'nden Peter Mazzone, “Hepimizin nefesinde kimyasal bileşikler mevcuttur. Akciğer kanseri olan kişilerde bu bileşikler, kanser olmayanlardan farklıdır,” diyor.

Akciğer kanserini teşhis etmede nefes analizinin kullanıldığı araştırmayı Doktor Peter Mazzone yönetti. Mazzone ve ekibi Cleveland Kliniği’nden 229 hastanın soluğunu inceledi. Bunların 92’sine akciğer kanseri teşhisi konuldu, diğer hastalarsa yüksek risk grubuna alındı.

Mazzone, “Nefes analiziyle akciğer kanseri teşhisi koymadaki doğruluk payının % 80 ila 85 arasında olduğunu gördük. Genel olarak akciğer kanserine bakmak yerine tek bir akciğer kanseri türü ararken doğruluk oranı daha da yükseldi. Hastanın kanserinin erken ya da geç aşamasında olup-olmadığını da nefes teşhisiyle anlayabildik,” diyor.

Doktor Mazzone nefes testinin kanserin nasıl ilerlediğine dair ipucu verdiğini de söylüyor. Örneğin hızlı ilerleyen kanser türlerinin nefesteki özellikleri, yavaş yayılanlarınkinden farklı.

Ancak test yaygınlaşmadan önce üzerinde daha fazla araştırma gerekiyor.

Peter Mazzone, “Üzerinde çalışılması gereken, oldukça basit bir cihaz kullandık. Bu algılama sisteminin kullanılacağı yeni nesil cihazların %80-85 doğruluk oranını daha da aşmasını, böylelikle cihazın kullanımının yaygınlaşmasını umuyoruz,” şeklinde konuşuyor.

Bu yöntemin erken teşhis için sağlık kontrolleri sırasında kullanılması mümkün. Aygıt, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, biyopsi ve tıbbi tarama cihazlarından daha ucuza teşhis koymaya yarayabilir.

Uzmanlar ayrıca nefes testinin bilgisayarlı tomografiyle birlikte kullanıldığında iyi huylu ve kötü huylu tümörleri birbirinden ayırmayı kolaylaştıracağını, böylelikle tedavinin daha erken başlayacağını belirtiyor.


XS
SM
MD
LG