Erişilebilirlik

Akar’dan Kuzey Makedonya’da ‘FETÖ’ Uyarısı


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp'te Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Shekerinsa ile bir araya geldi. İkili görüşme ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Akar Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesine dikkat çekti.

Akar, “Yurt içi ve dışında birçok terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Bir tarafta DEAŞ diğer tarafta ikisi aynı olan PKK ve YPG. PKK’nın YPG'den hiçbir farkı yok. Diğer grup da FETÖ… Bunlarla çok ciddi mücadele içindeyiz. Türkiye olarak, TSK olarak en son teröristi de etkisiz hale getirene kadar mücadelemiz devam edecek. Tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Ancak ülkemizin güvenliği, asil milletimizin egemenliği ve bağımsızlığı için de her türlü çalışmayı yapacağımızın bilinmesi lazım” dedi.

Akar, Makedonya’nın bazı Fettullah Gülen unsurlarını barındırmasını da eleştirerek “Bu Fettullahçı terör örgütünün bir kısım unsurlarının malesef Makedonya'da varlığını biliyoruz. Bu konuda Türkiye makamlarıyla Makedon makamlarının birçok çalışması oldu. Bu konuda önemli gelişmeler oldu. Önümüzdeki dönemde biraz daha somut adımlarla bu terör belasından kurtulmamızın iki ülke yararına olacağını bir kez daha belirtmek istiyorum. Çünkü bunlar iki ülke ilişkilerine çok ciddi zararlar veriyor, kardeşliğimizi dostluğumuzu bir şekilde sabote ediyorlar. Bunların bazı ele başları var, bunların isimlerini de ilgili kurumlarımız Makedon kurumlarıyla paylaşmış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda da ben önemli gelişmeler olacağına, Makedon tarafının da gerekli adımları atacağına bütün kalbimle inanıyorum. Makedon makamlarına güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Akar, Kuzey Makedonya’da Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Başbakan Zoran Zaev ve Meclis Başkanı Talat Xhaferi ile de görüşecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 28 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:36 0:00
XS
SM
MD
LG