Erişilebilirlik

Akar: 'YPG DEAŞ'lıları Hapishaneden Kaçırmış'


Akar: 'YPG DEAŞ'lıları Hapishaneden Kaçırmış'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "DEAŞ hapishanesinde, oraya gittiğimiz zaman bunun YPG'liler tarafından boşaltıldığını, oradaki DEAŞ'lıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla, filmle tespit ettik, muhataplarla bunları görüştük ve görüşmeye devam edeceğiz" dedi.

Bakan Akar, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu parti genel merkezlerinde ziyaret ederek, Barış Pınarı Harekatı hakkında bilgi verdi.

Akar, İyi Parti çıkışında yaptığı açıklamada, PYD-YPG'nin Barış Pınarı Harekatı bölgesinde IŞİD'lilerin kaldığı hapishaneyi boşalttığını söyledi. Akar, "Bu hapishanelerle ilgili elimizden gelen gayreti göstermeye kararlıyız. Ancak bölgemizde bir tek hapishane vardı, DEAŞ hapishanesinde, oraya gittiğimiz zaman bunun YPG'liler tarafından boşaltıldığını, oradaki DEAŞ'lıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla, filmle tespit ettik, muhataplarla bunları görüştük ve görüşmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Akar, harekatta son durum hakkında da bilgi vererek, "Tel Abyad kontrolumuz altında, Rasulayn kontrol altında. Bölgenin kontroluyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Buradaki mücadelemiz, sadece YPG ile değil, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle. Bizim için tek hedef teröristler. Bunun dışında hiçbir etnik, hiçbir dini grupla bizim hiçbir ilişkimiz söz konusu değil, bu manada mücadelemiz söz konusu değil, onların güvenliği de bizim için önemlidir" diye konuştu.

Türkiye'deki ve Suriye'deki Kürtler'in huzuru için gayret ettiklerini söyleyen Akar, "Özellikle Tel Abyad'da ve Resulayn'da oraları kontrol altına aldıktan sonra ülkemiz lehinde, Silahlı Kuvvetlerimiz lehinde oradaki vatandaşların, Suriye'deki kardeşlerimizin yaptıkları gösteriler, yaptıkları açıklamalar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

'Sivillere zarar gelmemesi birinci önceliğimiz'

Akar, CHP ziyareti sonrasındaki açıklamada ise, Kılıçdaroğlu'nu harekatla ilgili bilgilendirdiğini ve yapıcı bir çalışma olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Kılıçdaroğlu'na Ziyaret
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Akar, harekattaki gelişmeler içinse "Tuzaklar, keskin nişancılar var, bunlarla mücadele devam ediyor. Oradaki evlatlarımızın güvenliğine zarar gelmeden bu işi hassas bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sivillere zarar gelmemesi bizim birinci önceliğimiz. Bir koalisyon askerine zarar gelmemesi için bütün tedbirleri almış bulunuyoruz. Hiçbir dini ve etnik kökene karşı mücadele yok, terörle mücadele ediyoruz. DEAŞ'la mücadelemizde de hiçbir fark yok, onlar da terörist" görüşünü dile getirdi.

Akar, ayrıca IŞID'liler konusundaysa "Dün öncelik olarak Tel Abyad'daki DEAŞ hapishanesine yöneldik. Oraya vardığımızda YPG'lilerin oradaki terörist DEAŞ'lıları kaçırdığını tespit ettik, gerekli makamlara da bildirdik. Gerekli makamlarla görüşmelerimizi yapıyoruz. Bölgede herhangi bir şekilde terör koridoruna müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Güvenli bölgeyi tesis edip hem kendi hudutlarımızın güvenliğini sağlayacağız, hem de buradan ayrılmış olan Suriyeli kardeşlerimizin topraklarına dönmelerine katkı sağlayacağız. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız, yapmaya çalıştığımız tek şey 82 milyon halkımızın, ülkemizin hudutlarının güvenliğini sağlamak" dedi.

Görüşmede Kılıçdaroğlu'na, CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Bülent Kuşoğlu ve Ünal Çeviköz eşlik etti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG