Erişilebilirlik

Akar: ‘Rusya ile Anlaşma İmzalandı Ortak Devriyeler Başlıyor’ 


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’ye gelen Rus heyetiyle görüşmelerde hazırlanan metnin taraflarca imzalanıp yürürlüğe girdiğini açıkladı. Anlaşmanın ilk uygulamasının 15 Mart'ta M4'te ortak devriyeyle görüleceğini kaydeden Akar ayrıca, ''Rusya ile müşterek koordinasyon merkezleri kurulacak ve buradaki faaliyetler birlikte yönetilecek" dedi

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, jandarma Uzman Onbaşı Beyazıt Bestami Buluş'un cenaze törenine katılan Akar, sonrasında Hatay Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Rus heyetin Salı günü Türkiye'ye geldiğini söyleyen ve Türk askeri heyetiyle dört günden beri görüşmelerini sürdürdüğünü belirten Akar, "Karşı taraf da kendi fikirlerini, kendi taleplerini ortaya koydular ve bir yerde buluştuk. Hazırladığımız metin iki tarafça biraz önce imzalandı ve yürürlüğe girdi. Bunun ilk uygulamasını da 15 Mart'ta M4 kara yolunda ortak devriyeyle göreceğiz. Daha sonra müşterek koordinasyon merkezleri kurulacak ve bu merkezlerle beraber buradaki faaliyetler birlikte yönetilecek’’ dedi.

Kalıcı olmasını istedikleri ateşkesle beraber göçün bir an önce durmasını beklediklerini de dile getiren Hulusi Akar özetle, ‘’İdlib'den göçün durduğuna dair çok güzel izler, emareler var. Burada hem AFAD hem Kızılay briket evler yapmakta. Burada geçici bir konaklama, barınma için Suriyeli kardeşlerimize imkan hazırlamaktayız. O faaliyetlerimiz devam ediyor. Bunları gerçekleştirdiğimizde de bizim umudumuz, dileğimiz, doğal olarak beklentimiz hudutlarımızın da halkımızın da güvenliği sağlanmış olacak. Bu konuda işbirliğimiz devam ediyor. Söz konusu metin imzalandı, önümüzdeki günlerden itibaren de bunun uygulaması başlayacak’’ diye konuştu.

Akar, Pazar günü başlayacak devriyelerle ilgili ayrıntı vermedi ancak teknik konuların hepsinin konuşulduğunu ve karara bağlandığını söyledi. Hulusi Akar, "Vardığımız bu teknik, taktik detayların kullanılmasıyla da burada sağlıklı bir şekilde devriye yapılacak. Bu devriyeyle oradaki ateşkesin kalıcı olmasına her türlü katkıyı sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG