Erişilebilirlik

Akar Savunma Bakanı Austin'le Konuşacak


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’le Çarşamba günü yapacağı görüşmede, Türkiye’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Uluslararası Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesi konusunu masaya yatıracağını söyledi. Akar, bu konuda henüz alınmış bir karar olmadığını da vurguladı.

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte Türkiye’nin Kabil havalimanının güvenliğini sağlaması konusu bir süredir gündemdeki yerini koruyor. Ancak Ankara, bu önerisini NATO ve ABD’nin finansal, siyasi ve lojistik destek vermesi halinde yerine getirebileceğini söylüyor.

Dün kabine toplantısının ardından gazetecilerle sohbet eden Bakan Akar, Kabil'deki havalimanının Afganistan’ın dünyadan tecrit edilmemesi için önemine dikkat çekti. Milli Savunma Bakanı buranın korunmasına ilişkin görüşmelerin ve detayların konuşulmaya devam ettiğini belirtti.

Hulusi Akar, konuyla ilgili olarak Türkiye’nin Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve diğer bazı ülkelerle temas halinde olduğunu ve görüşmeler yaptığını söyledi. Bakan Akar, bu çerçevede ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’le de Çarşamba günü bir istişarede daha bulunacağını kaydetti, ancak henüz alınmış bir karar olmadığına işaret etti.

XS
SM
MD
LG