Erişilebilirlik

AK Parti Yeni Genel Başkanını Seçiyor


Adalet ve kalkınma Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu bugünkü toplantısında 27 Ağustos günü olağanüstü kongre yapma kararı aldı. Olağanüstü kongrede AK Parti’nin yeni genel başkanı belirlenecek

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında gözler yeni hükümetin kurulması aşamasına çevrildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) konuyu görüşmek üzere bugün toplandı. Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MKYK bugünkü toplantısında olağanüstü kongrenin 27 Ağustos günü yapılmasını kararlaştırdı. Toplantı halen devam ediyor. Olağanüstü kongrede AK Parti’nin yeni genel başkanı belirlenecek.

Erdoğan, 28 Ağustos günü Köşk’e çıkacak.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görev süresinin sona ermesinden sonra ne yapacağı konusunda açıklık getirdi. Gül, Çankaya Köşkü’nde, cumhurbaşkanlığı muhabirlerine verdiği resepsiyonda, "Cumhurbaşkanlığım bittikten sonra şüphesiz ki partime döneceğim. Benim için tabii ki doğal olan şeydir. İnanıyorum ki Türkiye çok güçlü bir şekilde her anlamda yoluna devam edecektir" dedi.

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı makamının kendisine verdiği tüm yetkileri kullanacağını açıklamıştı. Bugüne kadarki cumhurbaşkanları genelde sembolik rol üstlenmişlerdi. Recep Tayyip Erdoğan, anayasayı değiştirerek başkanlık sistemine geçilmesini planlıyor.

Erdoğan, seçim zaferi sonrasında yaptığı konuşmada sadece kendisine oy verenlerin değil 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG