Erişilebilirlik

AK Parti ve CHP Aynı Gün Diyarbakır’da


PKK’lıların bomba yüklediği kamyonun patlatılması sonucu 17 kişinin öldüğü Diyarbakır’ın Sarmaşık Köyüne bağlı Dürümlü mezrası, bugün hem CHP milletvekillerini, hem de AK Parti’nin yeni genel başkan adayı Binali Yıldırım’ı ağırladı.

17 kişinin öldüğü mezranın bugünkü ilk konukları CHP heyetiydi. Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ve milletvekillerinden oluşan CHP heyeti, ölenler için Dürümlü mezrasının hemen yanındaki Tanışık köyünde kurulan taziye çadırını ziyaret etti.

Köylüler tarafından karşılanan heyet, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledikten sonra, dua etti. Taziye çadırında kısa bir açıklama yapan İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sorunun çözümünün silahla olmayacağını söyledi.

Taziye ziyaretinin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, burada büyük bir katliamla karşı karşıya olduklarını söyledi. Ölümlerin ne ilk, ne de son olacakmış gibi göründüğüne dikkat çeken Budak, “1980’lerden beri bu ülke bu çatışmalara sahne oluyor. Acımız son derece büyük. Burada yakınlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Terörü, teröristi, teröre yardım eden, yataklık edenleri lanetle kınıyoruz. CHP olarak terör olayları ile ilgili birçok açıklamamız, kanun teklifimiz var. Terör olaylarının araştırılması ile ilgili araştırma önergelerini geçen Temmuz ayından bu yana vermeye devam etmemize rağmen, ülkeyi 14 yıldır yönetmekte olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyları ile reddedildiğini de ifade etmek istiyorum” dedi.

CHP Heyeti Diyarbakır'da Taziye Ziyaretinde Bulundu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

Budak, özellikle de Kürt sorununun kanla, silahla çözülemeyeceğinin artık gün ışığı gibi ortada olduğunu ifade ederek “Buz şunu söylüyoruz. Bu işin çözüm yeri parlamentoda milletvekilleri olan tüm partilerin bir araya gelerek bu acıları dindirmesi gerekir. Bu ateş sadece doğu ve güneydoğuda değil bütün ülkemizi sarmış durumda” diye konuştu.

CHP Heyeti daha sonra kamyonun patlatıldığı Dürümlü mezrasına gitti. Heyet mezarlık önünden geçerken araçlarından inip, ölenler için dua okudu. Patlamanın açtığı çukurun kapatıldığı noktada köylülerden bilgi alan heyet, ardından evleri gezerek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Binali Yıldırım: ‘Terör belası Türkiye'nin gündeminden çıkacak’

CHP’lilerin ardından köye bu kez AK Parti Genel Başkan adayı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım geldi. Yıldırım, genel başkan adaylığının açıklanmasından hemen sonra beraberinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker, Vedat Demiröz ve bazı milletvekilleri ile köye geldi. Ak Parti heyeti de önce taziye çadırını ziyaret etti. Yıldırım ve beraberindekiler ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek dua etti.

Taziye çadırının önünde bir açıklama yapan Yıldırım, terörün Türkiye’nin gündeminden çıkarılacağını belirterek, “Ankara’da da söyledim, burada da söylüyorum. Milletimiz rahat ve emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden mutlaka çıkacaktır. Bunun için gereken ne lazımsa harfiyen, eksiksiz yerine getireceğiz. Kardeşliğimizi, toprak bütünlüğümüzü, vatanımızı bölmeye kastedenler, masum, korunmasız insanlarımızı yok edenler cevabını en şiddetli şekilde alacaklar. Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybeden, Tanışık köyünün sakinlerine, kardeşlerime Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. Gidenleri geri getiremeyiz ama şunu herkes bilmelidir ki gereken ne ise her şey yapılacak, devletimiz bütün imkanlarını seferber edecek" dedi.

Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra, mezarlığa giderek, patlamada ölenlerin mezarlarını ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, kadınların Kürtçe ağıtlarını Yıldırım'a tercüme etti. Yıldırım, Kürtçe ağıt yakan bir kadının elini tutarak, teselli etmeye çalıştı.

Binali Yıldırım Diyarbakır'da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG