Erişilebilirlik

AK Parti İzmir Adaylarını Açıkladı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın İzmir ilçelerindeki belediye başkan adaylarını açıkladı. İzmir’in 30 ilçesinden 25’inde AK Parti aday gösterirken, beş ilçede MHP adayları desteklenecek.

İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için daha önce Nihat Zeybekçi’nin adaylığını ilan eden AK Parti, ilçelerdeki adaylarını da açıkladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında “AK Parti olarak güzel İzmir'i tek parti zihniyetinin vesayetinden kurtararak yeniden ülkemizin ve dünyanın sembol şehirlerinden biri haline getirmek için çalışıyoruz. CHP'li vatandaşlarıma sesleniyorum, gelin İzmir'i yeniden demokrasinin ve özgür düşüncenin merkezi haline hep birlikte getirelim. İnanıyorum ki siz de bu CHP zihniyetinden ekmek çıkmayacağını biliyorsunuz” diye konuştu.

“Bizim yaşam tarzı derdimiz yok”

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması tartışmalara yol açan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende Erdoğan, iktidarları döneminde İzmir’e yapılan hizmetleri anlattı. Erdoğan, “Biz İzmir’i hesapsız seviyoruz, hizmetlerimizi de hesapsız yapıyoruz. O kadar hesapsız seviyoruz ki belediyelerin yapmaları gereken ama yapmadıkları işleri de biz üstleniyoruz” dedi. CHP’ye eleştiriler yönelten Erdoğan, “Yatıyorlar kalkıyorlar, yaşam tarzı. Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz kimseye bugüne kadar bundan dolayı musallat olmadık. Ama siz, CHP zihniyeti olarak musallat oldunuz" ifadesini kullandı.

30 ilçeden beşi MHP’ye

Erdoğan daha sonra AK Parti’nin 31 Mart’taki yerel seçimlerde aday olarak belirlediği isimleri açıkladı. Seçime MHP ile oluşturduğu Cumhur İttifakı çatısıyla giden AK Parti, İzmir’in 30 ilçesinden 25’inde aday gösterdi. Erdoğan, Aliağa, Çeşme, Dikili, Foça ve Narlıdere’de ise MHP adaylarının destekleneceğini açıkladı.

Halen yedi ilçedeki belediye başkanlığını elinde tutan AK Parti bu ilçelerden Kemalpaşa, Kınık, Menderes, Torbalı ve Kiraz’da mevcut belediye başkanlarını yeniden aday gösterdi. Selçuk ve Ödemiş’te ise yeni isimler aday oldu. Sekiz ilçede AK Parti’nin ilçe başkanları aday gösterilirken AK Parti Balçova, Güzelbahçe, Karşıyaka, Kiraz, Konak’ta kadın adaylarla yarışacak.

“Muhafazakar kimliğe liberal takviye”

VOA Türkçe’nin sorularını cevaplayan Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, İzmir’deki ilçelerin AK Parti ile MHP arasında paylaşılmasını sayısal ve sosyolojik açıdan değerlendirdi: “Sayısal olarak baktığımızda ve 24 Haziran seçim sonuçlarını veri aldığımızda, Aliağa dışında MHP adaylarının destekleneceği diğer ilçelerde seçim kazanmaları pek mümkün görünmüyor. İşin sosyolojik boyutuna baktığımızda ise AK Parti’nin muhafazakar kimliğine karşılık MHP’nin ılımlı liberal-milliyetçi kimliğiyle oyları artırma ve seçim kazanma stratejisi izlenmiş olabilir. Ama özellikle Çeşme, Dikili, Foça ve Narlıdere’de çok güçlü bir klasik CHP tabanı var. İYİ Parti ile girilecek ittifak CHP adaylarının rahatlıkla seçim kazanmasına imkan tanıyacak gibi”.

AK Parti’nin beş ilçeden kadın adaylar göstermesini “İzmir’de liberal kimlikle seçmen karşısına çıkmak” olarak yorumlayan Tosun, “AK Parti bu adaylarla bir anlamda vitrin tazeleme stratejisi izliyor. Gösterilen adaylar da İzmir’deki kadın profiline uygun adaylar. Muhafazakar kimliğe liberal bir kimlik takviyesi. Ama Kiraz dışında bu tür bir yenilemenin artı bir kazanç getirmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Yüzde 15’lik “son dakika seçmeni”

İzmir’de AK Parti, CHP ve HDP seçmeninin yüzde 80-85 oranında parti değiştirmeyen seçmen olduğunu vurgulayan Tanju Tosun, yaklaşık yüzde 15’lik bir “son dakika seçmeni” bulunduğunu belirtti: “Bu seçmenler ideolojiyi ve parti aidiyetini dikkate almayan seçmenler. Özellikle partilerin seçim kampanyalarına, adayların kimliklerine göre oy verme eğilimindeler. Dolayısıyla CHP’nin kendi adaylarını geç açıklaması durumunda, bu seçmen kitlesindeki kredibilitesini düşürme riski de var”.

Tosun son yıllarda hizmet faktörünün de seçmen davranışında etkili olmaya başladığını vurguladı: “Yakın zamana kadar özellikle ideolojik referanslar, başta hayat tarzı olmak üzere sosyolojik referanslar İzmir seçmeni açısından belirleyici faktör idi. Fakat son dönemde, özellikle belediye hizmetleri üzerinden yavaş yavaş oluşmaya başlayan bir seçmen refleksi de var. Ama bu refleksin AK Parti’ye yönelmesinin pek kolay olduğunu düşünmüyorum. CHP açısından risk, bir miktar seçmenin hizmet talebinin karşılanmamasından dolayı geri çekilme davranışı sergilemesidir.”

“İzmir’de CHP için büyükşehir belediye başkanlığını kazanmak çok zor bir seçim mücadelesi değil” diyen Tosun’a göre, bazı ilçelerde çok sıkı bir seçim rekabeti yaşanacak.

XS
SM
MD
LG