Erişilebilirlik

AKP İstanbul ve Ankara'da İtirazda Bulundu


Yüksek Seçim Kurulu, ilçe seçim kurullarına yapılacak itirazlar için Salı saat 15:00’a kadar süre olduğunu açıklamıştı.

Buradaki itirazlar gerekli görülürse İl Seçim Kurulu’na ardından da ihtiyaç halinde 3 gün içerisinde Yüksek Seçim Kurulu’na taşınabiliyor.

Bu çerçevede AKP hem İstanbul hem Ankara’da büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerine dahil ilçelerde seçim sonuçlarına itiraz ediyor.

AKP’nin İstanbul’da da 39 ilçenin tamamında seçim sonuçlarına yönelik olarak ilçe seçim kurullarına itiraz başvurusu yaptığı açıklandı.

Açıklamayı AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak yaptı. Şenocak, oyların sayım ve tasniflerinde usulsüzlükler tespit ettiklerini bu sebeple de İstanbul'un 39 ilçesinin tamamında seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini belirtti. Şenocak açıklaması sırasında bir kez daha hatalı veri girişi yapıldığını iddia ettiği sandıklardan örnekler verdi. Şenocak, hatalı veri girişini yapan memurlar hakkında da hukuki girişimlerde bulunulacağını söyledi. Geçersiz oylar konusunda değinen Şenocak bu konuda da girişimde bulunduklarını belirtti.

AKP daha önce de Ankara’nın 25 ilçesinin tamamında seçim sonuçlarına itiraz edeceğini açıklamıştı. Daha önce açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik de seçim sonuçlarına itiraz edileceğini ve bu sürece herkesin saygı duyması gerektiğini söylemişti.

XS
SM
MD
LG