Erişilebilirlik

AİHM’den Ukrayna’ya Timoşenko Darbesi


Eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko'nun durumu, Kiev ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de olumsuz yönde etkiliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun açtığı davayı Kiev aleyhine sonuçlandırdı. Tazminat ödemeyecek olan Ukrayna’nın karara itiraz için üç ay süresi var

Ukrayna’da iki kez başbakanlık koltuğuna oturan ardından girdiği başkanlık yarışını kaybeden, 2011’de Batı ülkeleri tarafından oldukça tartışmalı olarak görülen bir şekilde tutuklanan Yuliya Timoşenko’nun açtığı davayı sonuçlandıran Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kiev üzerindeki baskıları artıracak bir karara imza attı. Timoşenko’nun tutuklanmasını yasa dışı ve keyfi olarak değerlendiren AİHM, Ukrayna’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin güvenlik ve özgürlük hakkını garanti altına alan 5. Maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

Yargılama öncesi tutukluluğun keyfi olduğunun altını kalın şekilde çizen AİHM, bu durumun yasa dışılığının giderilmesini sağlayabilecek gözden geçirmenin gerektiği gibi yapılmadığını ve Timoşenko’ya, özgürlüğünden mahrum edilmesini telafi edecek bir olanak sunulmadığını vurguladı.

Rusya’yla Ukrayna arasında imzalanan bir gaz anlaşmasında görevini kötüye kullanarak ülkeyi zarara uğratma suçlamasıyla yargılanıp yedi yıl hapis cezasına çarptırılan Timoşenko’nun, kötü muameleye maruz kaldığı yönündeki şikayetleri ise AİHM tarafından geri çevrildi. Timoşenko’nun talep etmemesi nedeniyle Ukrayna tazminat ödemeyecek.

AİHM kararlarının bağlayıcı olması nedeniyle 1995’ten bu yana Avrupa Konseyi üyesi olan Ukrayna’nın karar doğrultusunda Timoşenko’nun mağduriyetini giderici yönde adım atması gerekiyor. Ukraynalı siyasetçinin avukatlarına göre mağduriyetin giderilmesinin en kısa yolu Timoşenko’nun serbest bırakılmasından geçiyor.

Ukrayna’nın ise şimdilik bu yönde bir adım atmaya pek niyeti yok. Timoşenko hakkında hapis cezasına çarptırıldığı davanın yanı sıra vergi kaçırma ve zimmete para geçirme suçlamasıyla açılmış bir dava daha var. Eski Ukrayna Başbakanı hakkında bir cinayetle ilgili soruşturma da bulunuyor.

AİHM önündeki Timoşenko davalarının sonuna da henüz gelinmedi. Mahkemenin önünde 2011’deki yargılama ve sonrasında alınan kararla ilgili bir başvuru da var. AİHM, bu dosyayla ilgili kararını ileri bir tarihte açıklayacak.

Ukrayna’nın, AİHM kararına üç ay içinde itiraz etme hakkı var. Bu itirazın yapılması halinde dava AİHM’nin temyiz organı olarak görev yapan ve 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire’nin önüne gidecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG