Erişilebilirlik

AİHM’den Türk Aileye Ret


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, dini nedenlerle kızlarının zorunlu yüzme dersine katılmasını istemeyen İsviçre’de yaşayan bir Türk aileyi haksız buldu.

AİHM bu kararı ile, İsviçre Federal Mahkemesi’nce alınan ve eğitim yetkililerinin ailenin dini özgürlüklerine karşı herhangi bir ihlalde bulunmadığı kararını onaylamış oldu.

Mahkeme kayıtlarında yer alan bilgilere göre, okul yetkilileri, sorunun aşılması için aileye, kızlarının tüm vücutlarını kapatacak burkini giymesi önerisinde ve aileye kızları kıyafetlerini değiştirirken hiç bir erkek öğrenci veya eğitmenin de bulunmayacağı sözünde bulunmuş.

İsviçre Federal Mahkemesi, Türk uyruklu aileyi okulun kurallarına saygı duymadığı için 2010 yılında 1.400 İsviçre frankı ile cezalandırmıştı. Karara temyiz eden aile, daha sonra AİHM’e başvurmuştu.

AİHM’in kararı, beden eğitimi dersleri gibi öğrencilerin kıyafet değişimini zorunlu kılan derslerde kişilerin dini inanışlarının bazı aktivitelere katılmalarını engellediği görüşü üzerinde alınmış ilk hüküm olması nedeniyle emsal niteliğinde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG