Erişilebilirlik

"AİHM Kararını Değiştirmeyecek"


Eski AİHM Yargıcı CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen

Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada Büyük Kurul'un da mahkemenin İkinci Dairesi'nin verdiği "Soykırım yoktur demek düşünce özgürlüğüdür" şeklindeki kararına uyacağını belirtti

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet olarak da müdahil olduğu Strasbourg gündemindeki Doğu Perinçek-İsviçre davasını değerlendiren eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen, “AİHM Büyük Kurulu’nun ifade özgürlüğünden yana tavır almasını bekliyorum. Dolayısıyla AİHM İkinci Daire’nin verdiği ilk karar değişmeyecektir” dedi.

Ankara, Doğu Perinçek’in, İsviçre’de “Ermeni soykırımı yoktur” dediği için yargılanma sürecinde AİHM’deki son dönemeci yakından takip ediyor. Perinçek’in, İsviçre aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açtığı davada ilk kararı, ikinci daire vermişti ve ‘soykırım yoktur’ demek düşünce özgürlüğüdür’ demişti. Şimdi gözler Strasbourg’taki temyiz aşamasında AİHM Büyük Kurulu’nun vereceği kesin kararda.

AİHM’in eski yargıçlarından CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Perinçek-İsviçre Davası’nı şöyle değerlendirdi:

“Bu bir düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü davasıdır. Nasıl ki AİHM’in ikinci dairesi kararı da ifade özgürlüğü kararıdır. Perinçek’e verilen ceza ile ifade özgürlüğü ihlal edildi sonucuna varmıştır. İkinci daire kararına baktığınız zaman sağlam dayanaklara dayandığını görüyorsunuz. Doğru gerekçeler üzerine inşaa edilmiş bir karardır. O nedenle AİHM Büyük Kurulu’ndan da farklı bir karar çıkacağını düşünmüyorum. AİHM’in ifade özgürlüğü ile ilgili içtihati ortadadır. Bu içtihate göre, ifade özgürlüğü çok önemlidir. İsviçre’nin bir hukuki nitelemeye imkan vermeyecek şekilde ceza kanununa hüküm koymasını düşünce ve ifade özgürlüğü ile bağdaştırmak imkansızdır. Yani ceza kanuna hüküm koyulması ile bu konuda bir tartışmanın önünün kapatılması gerçekten ifade özgürlüğü ile bağdaştırmak hakikaten mümkün değildir. Bu nedenle de Büyük Kurul’dan da İkinci Daire kararına benzer bir karar çıkacağını düşünüyorum.”

Rıza Türmen, ‘soykırım’ ifadesini değerlendirdi ve “Soykırım çok dar bir hukuki terimdir. Soykırım olması için bir takım şartların olması gerekir. Sokırım, 1948'de tanımlanmıştır ve o tarihten önceki olaylara da uygulanmaz. O nedenle bu dar soykırım terimine sıkışmamak lazım. Olayları ele alırken soykırım vardır, yoktur gibi dar kalıplar içerisinde görmemek lazım” dedi.

Türmen, ayrıca Amerika’nın Sesi’ne yaptığı değerlendirmede, AİHM Büyük Kurulu’nun Çarşamba günkü oturumunun ardından dosya üzerinde yeniden incelemeye geçeceğini belirtti. Sonrasında AİHM’in gerçekleşeceği kapalı toplantı ile karar alacağını ve karar taslağını kaleme alacağını kaydeden Türmen, en erken üç veya dört ay içerisinde AİHM’in davaya ilişkin nihai kararını duyuracağını anlattı.

Bakan Bozdağ: İnsan hakları kararı bekliyorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, AİHM’deki davayı şöyle değerlendirdi:

“Bugün bu davada Büyük Daire'nin ret yönünde bir karar vereceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum. Aksi yönde bir karar, AB'nin üzerinde yükseldiği değerlerin iflası anlamını taşır. Bu, mahkemenin adalet dağıtan bir mahkeme değil, siyasi tutum alan bir mahkeme olduğunu, önüne gelen davalarda tarafsız ve bağımsız karar veren bir insan hakları mahkemesi değil, kendilerini gönderen ülkelerin siyasal menfaatleri doğrultusunda karar veren taraflı ve bağımlı bir mahkeme olduğu anlamını da taşır."

Vural: Linç etmeye karşı hukuki başarı önemli

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, Amerika’nın Sesi’nin sorusu üzerine, “Düşünceyi yasaklayan bir zihniyet İsviçre'deki kanun soykırım yoktur diyen kişiyi düşünce suçlusu olarak mahkum eden bir zihniyet. AİHM bu temyiz duruşmasında umarım düşünceyi yasaklayan kanun aleyhine verdiği ilk kararını bozmaz. Bizim açımızdan Ermeni soykırımı iddiaları çerçevesinde soykırım yoktur diyenleri linç etmeye dönük anlayışa karşı böyle hukuki bir başarı kazanılması önemlidir” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG