Erişilebilirlik

AIDS'le Mücadele 30'uncu Yılına Girdi


AIDS'le Mücadele 30'uncu Yılına Girdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

1 Aralık’ta Dünya AIDS Günü 30 yaşına girdi. Son 30 yılda, AIDS hastalığının tedavisinde çok önemli gelişmeler kaydedilse de hala AIDS’ten ölenler var ve her yıl yeni vakalar ortaya çıkıyor. Tıp dünyası, bu ölümcül virüsün yayılmasını önleyecek imkanlara sahip olsa da AIDS’le mücadele daha uzun yıllar sürecek gibi görünüyor.

Korku, utanç ve cehalet. Dünya Sağlık Örgütü, bu üçünün AIDS salgınının sürmesine neden olduğunu söylüyor. AIDS’in tedavisi henüz yok. Ancak AIDS’e yol açan virüs yani HIV tedavi edilebiliyor.

Virüsün tedavisi AIDS ölümlerini önlüyor. HIV virüsü taşıyanlar normal ve sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyor. Tedavi olanların virüsü başkasına bulaştırması mümkün değil. Önleyici tedavi sayesinde, virüs kimseye bulaşmıyor.

Washington Üniversitesi'nden Dr. Jared Baeten, “HIV’yi ortadan kaldırmak için gereken tedaviyi ulaştırmakta olması gereken hızdan ve kapsamdan çok uzaktayız,” diyor.

Her yıl yaklaşık bir milyon kişi, HIV taşığıdını bilmediği için AIDS’ten ölüyor. Bu kişiler ya tedavi görmüyor veya tedaviye geç başlıyor. AIDS’le mücadeledeki en büyük zorluklardan biri de HIV’nin genellikle toplumun marjinal gruplarını etkilemesi.

California Üniversitesi'nden Steffanie Strathdee, “En çok etkilenenler, başta eroin bağımlıları ve seks işçileri olmak üzere, imkanlara ve hizmetlere erişimi yetersiz olanlar,” şşeklinde konuşuyor.

Bunlar arasında eşcinseller, trans bireyler, hapishane mahkumları ve bu bireylerin cinsel ilişki kurdukları kişiler de bulunuyor. Profesör Strathdee, yüksek risk grubunda yer alanların yemek, kalacak yer ve iş gibi acil ihtiyaçlara erişim kaygısı taşıdığını söylüyor.

Strathdee, “Bu alandaki bütün araştırmalar, HIV’yle mücadelede, kişilerin bir bütün olarak değerlendirilmesi ve bütün ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerektiğini gösteriyor,” diyor.

Bu da, hükümetlerin sağlık sigortası dahil bütün temel ihtiyaçları, ahlaki ve sosyal normları gözetmeden sağlamak zorunda olması demek. Aksi halde, ülkeler AIDS’in ağır sosyal ve ekonomik maliyetiyle karşı karşıya kalıyor.

Dr. Jared Baeten, “Son 30 yılda öğrendik ki, HIV’nin önlenmesinde sihirli bir değnek yok. Ama birçok iyi yöntemi birleştirirseniz, sihirli bir değneğin yaratacağı etkinin aynısını elde edebilirsiniz” diyor.

Bilimadamları, tedavi ve eğitimin yaygınlaşması sayesinde AIDS’le ilgili utanç algısının azalacağını söylüyor. Aşı çalışmaları sonuç verdiğindeyse, dünya AIDS’i yok etmeye daha da yaklaşmış olacak.

XS
SM
MD
LG