Erişilebilirlik

AIDS Konferansında Seyahat Yasağının Kaldırılması Çağrısı


Washington’da başlayan Uluslararası AIDS konferasında öndegelen çokuluslu şirketlerin başkanları HIV virüsü taşıyan kişilere konan seyahat kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında bulundu.

25 şirket başkanı yayınladıkları bildiride 46 ülkeye uygulanan kısıtlamaların hem ayrımcı olduğunu hem de iş hayatına zarar verdiğini belirtti.
Ünlü konfeksiyon şirketi Levi Strauss’un başkanı, rekabetin güçlü olduğu bir iş dünyasında şirketlerin personelini ihtiyaç duyduğu her yere gönderme imkanına sahip olması gerektiğini söyledi.

İki yılda bir düzenlenen konferansın Washington’daki etkinliğine 25 bin kişi katılıyor Başkent Washington, AIDS’e yol açan HIV virüsünün en hızlı yayıldığı Amerikan kenti.
Altı gün sürecek konferansta Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Eski Başkan Bill Clinton, eski Başkan George W. Bush’un eşi Laura Bush, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ve Microsoft’un başkanı Bill Gates konuşma yapacak.

Bağışıklık sistemini etkisiz kılan AIDS hastalığı, insanları enfeksiyon ve diğer hastalıklara maruz bırakıyor. Hastalığa yol açan HIV virüsü genelde vücut sıvıları aracılığıyla geçiyor. Hastalık kişiden kişiye, kan nakli, cinsel temas, bebeklere ise hamilelik ve emzirme yollarıyla geçiyor.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre tüm dünyada HIV virüsü taşıyan ve AIDS hastası 34 milyon kişi yaşıyor. Geçen yıl hastalıktan dolayı 1 milyon 700 bin kişi hayatını kaybetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cuma günü Michel Kazatchkine’yi, hastalığı hızla yayıldığı Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerine AIDS temsilcisi olarak atadı.
Ban, geçen hafta da yardımcılarından Asha-Rose Migiro’yu Afrika’ya AIDS temsilcisi olarak atamıştı. AIDS hastalarının çoğu Afrika’da yaşıyor.
XS
SM
MD
LG