Erişilebilirlik

AIDS Başlangıcında İşlevsel Arındırma İşe Yarıyor


'İşlevsel Arındırma' yöntemiyle, erken tanı konulan hastalarda HIV virüsü zayıflatılarak kontrol altında tutuluyor, bu şekilde uzun vadede ilaç tedavisine gerek kalmıyor

Fransız uzmanlar, AIDS tedavisinde bir süredir denedikleri bir yöntemin işe yaradığını açıkladı. ‘Fonksiyonel tedavi’ yöntemi, hastalığa yol açan HIV virüsünün yeni bulaştığı kişiler üzerinde uygulanıyor.

PLoS Pathogens adlı bilimsel dergide çıkan araştırma, Amerika’da HIV virüsüyle doğan bir bebeğin, doğumdan birkaç saat sonra gördüğü tedaviyle iyileşmesinin ardından yayınlandı.

Fransız bilimadamları araştırmalarında, enfeksiyondan hemen sonra tedavi gören ve en azından yedi yıldır ilaç kullanmayan 14 yetişkini inceledi.

Yapılan incelemelerde bu eski hastalarda virüsün yeniden güçlendiğini gösteren bir belirti görülmedi. HIV virüsü genelde ilaç kullanımı durduğunda yeniden güçleniyor.

Araştırmacılar erken tedavinin hastalarda virüs rezervuarlarının yerleşmesini engellemiş olabileceğini ve virüs mutasyonlarını da sınırladığını düşünüyor. Uzmanlar, erken tedavinin, bedenin bağışıklık sistemini korumasını da sağlamış olabileceğini söylüyorlar.

İşlevsel Arındırma, virüsün bedendeyken zayıflatılmasıyla, tedaviye gerek kalmadan kontrol altında tutulması anlamına geliyor. Ancak virüs hala bedende saptanabiliyor. İşlevsel Arındırma içinse erken tanı şart.

Bilimadamları teşhisin hemen ertesinde yapılan tedavinin her hastada işe yaramadığını söylerken araştırmanın HIV’in erken saptanmasının önemini vurguladığını belirtiyor.
XS
SM
MD
LG