Erişilebilirlik

Ahmet Kasım Han: ABD'nin YPG'ye Sağlayacağı Silahlar Farklı Olabilir


Ahmet Kasım Han: ABD'nin YPG'ye Sağlayacağı Silahlar Farklı Olabilir
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

ABD Savunma Bakanı James Mattis, dün yaptığı açıklamada Rakka operasyonundan sonra da YPG’ye silah vereceklerini kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Ankara’ya gönderdiği mektupta operasyon sonrası YPG’ye verilen silahların geri alınacağını açıklamasının ardından gelen bu açıklama belirsizliğe sebep oldu.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Mattis’in yaptığı son açıklamayı Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

Ahmet Kasım Han, Amerika’nın daha önce taahhüt ettiği ve YPG’den operasyon sonunda alacağını açıkladığı silahlarla, dün operasyon sonrasında da YPG’ye silah yardımında bulunacaklarını belirttikleri silahların cinslerinin farklı olabileceğine dikkat çekti.

ABD’nin YPG’den geri alacağını belirttiği silahların füze, hava savunma sistemleri, akıllı mühimmat ve sistemler gibi etkin bir orduya direniş imkanı sunan daha ağır silahlar olabileceğini söyleyen Han, vermeye devam edeceklerini belirttikleri silahların ise daha hafif silahlar olabileceğini söyledi.

Ahmet Kasım Han, Amerika ile Türkiye’nin Rakka ve sonrasına dair kamuoyuna yansıyanın çok daha ötesinde bir pazarlığı sürdürdüklerini ve bu pazarlığın da anlaşmayla sonuçlanmadığını, bunun da bir karışıklağa sebep olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Amerikan sisteminin şu anda ciddi bir sarsıntı geçirdiğini belirten Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Trump yönetiminin henüz bütün uzuvları ile birlikte yönetim mekanizmasına hakim olmadığını, bu durumun da kafa karışıklığına sebep olduğunu ifade etti.

Han, bu kafa karışıklığının tutarlı bir politikanın oluşturulup uygulanmasına ve Amerika’nın müttefikleriyle, Türkiye ile anlayış birliğine varmasına imkan vermediğini dile getirdi.

Ahmet Kasım Han, böyle bir karmaşa sürdüğü müddetçe de Amerikan tarafının zaten pek de Türkiye'nin önceliklerini göz etmeye eğilimli olmayan karar alıcılarının, Türkiye'nin önceliklerini çok da düşünme kaygısında olmadan siyaset yürüttüklerini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG