Erişilebilirlik

İnsel: ‘Paris’ten Sessiz Çığlık Yükseliyor’


Paris’teki saldırı, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ahmet İnsel, kente vardığı dakikalarda düzenlendi. İnsel, kentin en büyük meydanlarından Cumhuriyet Meydanı’ndaki on binlerin protestoyu Amerika’nın Sesi’ne anlattı.

İnsel, sadece Cumhuriyet Meydanı değil, Parisliler'in kentin tüm büyük meydanlarını doldurduğunu ve sokaklarda sessiz bir protesto gerçekleştirildiğini kaydetti.

Charlie Hebdo dergisinin editör toplantısı sırasında düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden iktisatçı Bernard Maris’nin arkadaşı olduğunu ifade eden İnsel, saldırıyla birlikte ülkenin en güçlü mizahçılarının katledildiğini söyledi.

"Anarşist, özgürlükçü tınının haykırışıydı"

İnsel Charles Hebdo'yu, "Türkiye'de 70'lerde Gırgır dergisi neyse, Charles Hebdo da oydu, her türlü bağnazlığa karşı çıkan, hiç kimseden korkmayan, bunu kahkaha içinde yapan, yaparken dil çıkaran, bunu yaparken aşırıya da kaçan ve aşırıya kaçmaktan da korkmayan, anarşist özgürlükçü tınının haykırışıydı" sözleriyle tanımlıyor.

Profesör İnsel Charlie Hebdo dergisinin kendi gençliğinde önemli bir yer tuttuğunu, siyasi mizah konusunda özgür bir çizgi izlediğini kaydediyor ve dergiyi insanlığın gülen yüzü olarak tanımlıyor. İnsel ayrıca derginin bundan sonra yayın hayatına devam etmesinin de tehlikede olduğunu, zira Charlie Hebdo’nun ana taşıyıcıları olarak nitelenebilecek ekibin yarısından fazlasının saldırıda öldürüldüğünü vurguluyor.

Ahmet İnsel’in Paris izlenimlerini aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG